Снимка: БГНЕС

Според нов доклад на службата на ЕС за наблюдение на климата „Коперник” април е поредният месец с рекордни средни температури на въздуха и на морската повърхност в световен мащаб. Необичайно топлите условия се появиха въпреки продължаващото отслабване на метеорологичното явление „Ел Ниньо”, което допринася за увеличаването на топлината.

От юни миналата година насам всеки месец е бил най-топлият подобен период в историята.

Април 2024 г. не прави изключение и е с 1,58 градуса по Целзий над средната стойност за периода 1850-1900 г. преди индустриализацията.

„Макар и необичайна, подобна поредица от месечни рекорди на глобалната температура се случи преди това през 2015-2016 г.", анализират учените от „Коперник”.

Средната температура за последните 12 месеца също е с 1,6 градуса над прединдустриалните нива, което надхвърля целта от 1,5 градуса, определена от Парижкото споразумение от 2015 г. за ограничаване на глобалното затопляне.

„Аномалията не означава, че е пропусната целта от споразумението от Париж, която се изчислява за период от десетилетия. Но тя сигнализира колко забележителни са глобалните температурни условия, които преживяваме в момента", заяви климатологът Жулиен Никола пред АФП, предаде БГНЕС.

Миналият месец беше вторият най-топъл април, регистриран някога в Европа. Планетата беше засегната от различни екстремни явления под формата на наводнения и суши.

В голяма част от Европа април беше по-влажен от обичайното, въпреки че Южна Испания, Италия и Западните Балкани бяха по-сухи от средното, съобщи „Коперник”.

Проливни дъждове доведоха до наводнения в някои части на Северна Америка, Централна Азия и Персийския залив.

„Климатичните прогнози сочат, че през втората половина на годината може да се наблюдава преход към „Ла Нина“, която понижава глобалните температури”, каза Николас.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase