Снимка: Pixabay/StartupStockPhotos
fallback

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи в Европа. Страната ни се нарежда на трето място след Румъния и Малта, показват данни на регионалния офис на Световната здравна организация за Европа, съобщава Нова тв.

В информационното общество, в което живеем, при очаквана продължителност на живота до 82 години прекарваме близо 28 години от тях пред екран. Разбира се, днес е невъзможно да загърбим електроните устройства, но когато става дума за интернет и социални мрежи, все по-често говорим за реална зависимост, като тази към субстанции като алкохол, дрога, цигари.

Пристрастяването може да има сериозни психически и физически последици, а всеки like при споделяне на снимка повишава нивата на допамин в мозъка и води до върхово удоволствие.

"Пристрастяването към социалните мрежи не съществува като истинска болест сама по себе си. Но тенденцията, рискът да се пристрастите е вид заболяване на мозъка, което се третира като другите зависимости, защото мозъкът страда от същите последици", твърди психиатърът професор Фаредж Шерик.

Д-р Шерик, е професор по психиатрия, който от години работи с хора със зависимости. Твърди, че не броят на часовете прекарани в интернет, а загубата на контрол, са признак за зависимост към виртуалното пространство.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

27

Хаха

преди 5 минути

До Анонимна 7Очевидно не си чувала за книги и библиотека.

26

36 годишен

преди 39 минути

Като пораснат и започнат да си плащат за да живеят ще се отучат.

25

Анонимен

преди 1 час

До 22 и пак ни сасипахти държавата и бедищиту димек и ко от туй

fallback