Снимка: Istock

Всички сме чували за личните граници. Те са като невидими линии, които поддържаме между нас и останалите хора, като приятели, деца, колеги, познати, роднини, любимият ни човек, непознати. Личните граници биват не само физически, но и емоционални. Рядко обаче си позволяваме да поставяме тези лични граници, въпреки че имаме право да изискваме другите да ги зачитат.

Страх, срам, неудобство, може би са сред най-честите причини да покажем на някого, че отговорът ни е „не“, че не ни харесва начинът, по който ни говори, че няма да присъстваме на събитие, на което не желаем да бъдем и т.н. Но от друга страна и непознаването на видовете граници, също може да се окаже причинa да не ги поставаме.

Вижте 8 лични граници и кога да ги прилагате.

1. Физически граници

Това са граници по отношение на нашето тяло и как искаме да бъдете докосвани. Това може да включва дали ни е удобно да прегръщаме или да позволяваме на другите да държат, докосват нашите деца или домашни любимци.

2. Материални граници

Те се отнасят до нашия дом, предмети в дома ни и вашето пространство. Поставяйте материални граници, ние бихме могли да откажем на някого да вземе колата назаем или отказ да му позволим да дойде без предупреждение на гости, да ограничим броя последователни нощувки, при които може да преспи в дома ни и т.н.

3. Духовни или основани на религия или вяра граници

Когато поставяме такива граници спрямо хората, това означава, че не бихме позволили някой да се обръща срещу вярата, която изповядване, срещу нашите вярвания като цяло. Не бихме позволили да ни въвличат в религиозни общности и т.н.

4. Емоционални граници

Това е граница за онова, което ни е удобно да обсъждаме и споделяме с другите. А какво най-често обсъждаме с близки, приятели, любим човек? Това може да са нашите емоции, лични истории, тайни, желания и т.н.

Още по темата може да прочетете в Az-jenata.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase