Снимка: Istock

Кога бе последният път, когато направихте комплимент или получихте такъв? Понякога се случва да не кажем хубава дума на някого, защото завиждаме на постиженията му, външния вид и т. н. Или пък обратното, да знаем, че заслужаваме комплимент, а да виждаме, че отсрещната страна умишлено не ни го дава. Случва се и да се чувстваме леко засрамени, когато някой ни каже нещо хубаво и да не ни се иска да приеме казаното ни. Например, ако някой отбележи колко ни е хубава роклята, ние да отговорим, че е стара, вместо да благодарим. Силата на комплиментите е голяма. Вижте повече в следващите редове.

Комплиментите са като храна за добро настроение

Ако храната, която консумираме оказва пряко влияние върху нашето тяло (и емоции донякъде), то комплиментите са онази храна, която ни кара да се чувстваме емоционално добре, особено ако ги получаваме често. Според някои западни изследвания, хората, които са получавали комплименти всеки ден в продължение на седмица, са се чувствали толкова добре, като чуват хубавите думи, както и първия ден, когато са им били отправени комплименти.

Участниците в експеримента са споделили, че независимо, че всеки ден са получавали хубави думи, всеки път щом са ги чували са се чувствали все така приятно, както в първия ден от експеримента. Тоест, силата на комплиментите не намалява с дните.

Комплиментите към служителите са ефективен начин да ги накарате да се чувстват добре

Получаването на комплименти за добре свършена работа е подходящ начин за намаляване на стреса. Това кара служителите да се чувстват забелязани, оценени, мотивира ги. Учени са стигнали до заключението, че да не оставиш нечии постижения да останат незабелязани, носи същата радост като получаването на заплата. Ето защо, ако ръководите екип, не забравяйте за комплиментите към вашите служители.

Още по темата може да прочетете в Az-jenata.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase