Снимка: Istock

Позитивното мислене е хубав начин да се отърсите от негативните нагласи и да гледате с по-положителен поглед на живота. То помага да се чувствате добре в редица ситуации и е начин да не се фокусирате единствено върху трудностите и негативите в живота, защото те са наистина много. Ако се фиксирате само върху лошото и дадете път на черногледството, успехите, щастието и любовта в живота ви ще изглеждат като недостижими величини.

Да гледаш позитивно обаче невинаги е добра идея. Понякога налагането на позитивното мислене като основен мироглед може да е изтощаващо, дори вредно. Умишленото фокусиране в позитивната нагласа има редица негативи за психиката. Въпреки ползите от позитивното мислене, съществува риск от потъване в токсичен позитивизъм, който има тъкмо обратния ефект. Позитивността се среща в много форми и не всички те са здравословни.

Ако непременното преследване на позитивността възпрепятства или обезсилва емоционалността ви, резултатът може да е изненадващо отрицателен. Това се нарича токсична позитивност.

Какво представлява токсичното позитивно мислене?

Въпреки потенциалните ползи от позитивното мислене, позитивността може да се превърне в токсична и вредна, когато започне да заглушава всичко останало.

Токсичната позитивност е, когато хората използват или изискват от себе си задължителна позитивна нагласа и емоция в моменти, в които не е нужно да бъдат проявявани. При токсичната позитивност хората се стремят да са напълно положителни, дори свръхположителни, което е неестествено и даже нездравословно. Нормално е човек да изпитва опасения за нещо, да не е положително настроен към абсолютно всичко наоколо. Този вид негативизъм и проява на страх са премерен природен начин да се предпазите от безразсъдни постъпки.

Още по темата може да прочетете в Az-jenata.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase