Снимка: istock

Едно от най-трудните неща е да простим или да поискаме прошка. Несъзнателно или съвсем целенасочено съдим хората около себе си всеки ден, а не искаме да бъдем съдени. Сърдим се, прекратяваме връзки, не си говорим с години, оплакваме се един от друг без да си даваме сметка колко по-лесно е да се живее, когато простиш.

Да простиш е освобождаващо. Прошката е най-големият лек за всяка болка. Когато простиш се чувстваш силен, направо летиш. А ако получиш прошка, оценяваш какво си могъл да изгубиш, най-ценното – обичта на близките, приятелите, любимия човек.

Как да се научим да живеем по-лесно, като прощаваме грешките на хората около себе си?

Всички грешим. Никога не трябва да забравяме това. Това е и основният мотив, който трябва да ви ръководи, когато сте гневни и сърдити на някого. Припомнете си, че може вие да сте на негово място следващия път. Вероятно ще се зарадвате, ако получите прошка. Затова давайте я. Ще се почувствате по-добре.

Направете си списък

Помислете за всички хора, които някога по някакъв начин са ви наранили. Помислете си как сте се чувствали тогава, когато ви е заболяло най-много. И им простете. Няма да повярвате колко добре ще се чувствате след това. Започнете от най-безобидните неща, които са ви казвали или причинявали и стигнете до най-болезнените. Помислете си как това ви е променило и как ви е помогнало да станете по-силни, да направите своите изводи, да продължите напред.

Разкрийте гнева си

Потиснатият гняв е много страшен за психиката и пагубен за емоционалното състояние. Признайте гнева си, опознайте го и го споделете. Не го прикривайте. По-лесно е да простиш, след като си заявил недоволството си, отколкото да таиш гняв, който да прави нещата още по-сложни и болезнени.

Повече по темата може да прочетете в Az-jenata.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase