Снимка: istock

Споровете и конфликтите в живота ни са нещо съвсем естествено. Всеки ден общуваме с много и различни от нас хора, с които няма как винаги да сме на едно и също мнение. Това неминуемо води до оживени спорове, дискусии, а понякога и конфликти, които трябва да се разрешат със сериозни аргументи. С днешната статия ще се опитаме да ви помогнем да вземете превес в следващия спор, в който участвате, като узнаете няколко стратегии за побеждаване, научно подкрепени от различни изследвания. Вижте 5 от тях.

Говорете по-ниско

Изследване, направено през 2016-а и публикувано в Journal of Experimental Psychology открива, че понижаването и удебеляването на гласа може да ви направи по-убедителни. Изследователите записали над 90 студенти, участници в дебат. При проучването се оказало, че хората, които намалявали тона на гласа си, говорейки по-ниско при изказване на аргументите си, били по-успешни в дебата в сравнение с тези, които говорели по-високо. Според изследователите въпросът не е в това колко високо или ниско може да говорите по принцип, а тайната е в това да понижавате тона на гласа си в момента, в който изказвате мнението си, за да бъдете по-убедителни.

Установете зрителен контакт

Ако искате да победите в спора, това е едно от силните ви оръжия. Ако някой се опитва много силно да ви накара да повярвате в аргументите му, не спирайте да го гледате, заложете на зрителния контакт. Проучване от 2013-а година и публикувано в Psychological Science, разкрива, че зрителният контакт може да направи хората по-издръжливи на убеждаване, ако те вече проявяват несъгласие с представената гледна точка. Участници, които са били фокусирани върху очите на събеседника си, са били по-малко възприемчиви към опозиционната гледна точка, били са по-затворени откъм интеракция, както и е било по-трудно да бъдат убедени в спора.

Повече по темата може да прочетете в Az-jenata.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase