Снимка: istock

Истинските приятелства в живота на повечето хора възникват в по-ранните години, при някои даже в детска възраст. С напредване на времето става все по-трудно да създадем нови приятелства и най-вече да ги задържим. Причините са много, най-вече социални и психологически. Опитът, който трупаме, разочарованията ни карат все повече да губим доверието в хората и да „подаряваме“ искреното си приятелство, защото предателствата във всичките им аспекти причиняват много болка.

Въпреки това всеки човек има нужда от приятели. На някои са им достатъчни няколко човека, на които да разчитат, за да се чувстват добре. Други не могат да съществуват пълноценно, ако не са обградени от широк кръг приятели.

Каквато и да е вашата нужда от социални контакти, вижте как да съумеете да ги създавате в зряла възраст и как да успеете да ги запазите, което е най-важното.

Разберете кога се държите естествено и кога не

Повечето от нас създават най-дълготрайните си и най-пълноценни приятелства, които запазват дълги години, в детството. Това не е случайно. Тогава сме неспособни да носим социални маски, които впоследствие се научаваме да „ползваме“. Те прикриват най-интимните ни емоционални преживявания – страх от отхвърляне, различие в мисленето, което притъпяваме, само за да се впишем в даден социален кръг, желание да се харесаме непременно.

За да регистрирате истинското потенциално приятелство в зряла възраст, което би ви удовлетворило, обърнете внимание в компанията на кого се чувствате най-естествено. Ако не ви се налага да носите социалната маска, не се притеснявате да изразявате свободно мнението си, не сте потиснати от куп задръжки, значи с този човек имате по-специална връзка. Работете в посока на нейното развитие и превръщането ѝ в приятелство.

Повече по темата може да прочетете в Az-jenata.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase