Pixabay

Коледните и Новогодишни празници носят много настроение и положителни емоции, но също така може да нанесат големи щети на бюджета ви, ако не вземете мерки навреме.

Не е нужно да намалите подаръци и да отказвате покани, за да не се охарчите. Всичко започва с един прост списък… 

1. Направете план на бюджета и се придържайте към него
 
Правенето на бюджет само привидно е страшно занимание. На практика трябва приблизително да предвидите колко ще харчите за подаръци, колко за храна, колко за украса и т.н.
 
2. Започнете с подаръците от по-рано
 
Разходите за подаръци не са малки, особено ако ви дойдат накуп. Можете да избегнете това, ако не чакате последния момент, а вече сте започнали с покупката на част от тях.
 
3. Подарявайте умно
 
Скъпото, не винаги е желано! По-добре проучете какво искат вашите близки и приятели, за да не правите необмислени покупки. Можете и да разгледате какво неразопаковано притежавате у дома и може да ви влезе в страхотна употреба в тази ситуация.
 
4. Не попадайте в капана на намаленията и разпродажбите
 
Хубаво е да се възползвате от тях, но те не са червен петък, така че се придържайте към списъка с нужните неща и не се изхвърляйте излишно, само защото нещо е намалено.
 
5. Домашно, вместо купешко
 
По-добре да празнувате у дома, отколкото да посещавате ресторанти с надути цени. Не само, че за потенциално изхарчената сума навън, можете да направите вкусно и богато меню за повече души, а и така ще сготвите неща, които обичате и които на другия ден да консумирате отново.
 
6. Подготовка за новогодишната нощ
 
Препоръчваме ви да не чакате последния момент, за да решите къде да посрещнете новата година. Колкото повече чакате, толкова повече ще се охарчите. Планирайте от по-рано, особено ако ще празнувате в друг град или държава и ще съчетаете със ски или други активности.
 
Още съвети за пазаруване по празниците четете в Tialoto.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase