Снимка: sxc.hu
fallback

Ако търсите следващото предизвикателство за растеж в професията си, но не сте сигурни как да го постигнете, трябва да сте наясно, че изкачването по корпоративната стълбица нагоре, може да не е единственият начин. Днес повече от всякога, движенията на зигзаг, могат също да доведат до успешна кариерна съдба.

Защо страничният път може да е по-лесен за достигане на върха? Рецесията отчасти е виновна за това, че йерархията на много компании се компресира в последно време или казано с други думи екипите се „оптимизираха" и много позиции бяха премахнати от въпросната корпоративна стълбица.

Поради този факт стана важно да мислите за движения „настрани". Тези странични ротации могат да бъдат част от плана ви за развитие в кариерата, особено ако скоро не се очертава да ви повишат с едно обичайно стъпало нагоре. Парадоксалното е, че можете да бележите напредък, стига да се движите уверено на зигзаг.

Този съвет го дава Черил Палмър, основател на „Call to Career". Той предлага следната аналогия: „Ако сте в задръстване, ще ви отнеме поне час преди да се придвижите напред. Ако обаче смените маршрута си и минете по заобиколен, страничен път, ще стигнете до целта по-бързо."

Ето и неговите ефективни съвети как да вървите нагоре в кариерата, но без да следвате традиционния маршрут:

1. Уверете се, че има смисъл за тези странични движения.

Трябва да имате план за кариера, за да има смисъл да се движите диагонално по трасето до нея. Просто прегръщайте всички възможности за усъвършенстване на своите умения, тъй като не знаете кое от тях в един момент ще ви потрябва. Ако се целите към определена позиция, трябва да се информирате точно какви квалификации изисква тя и да си направите сериозен план как да натрупате въпросния набор от умения и опит, за да стигнете там, където искате. Можете да натрупате всички практически, технологически и бизнес умения, необходими за следващата ви стъпка, като се местите встрани на определени позиции.

2. Търсете възможности за сътрудничество с различните отдели.

Направете си неформална самооценка и така вероятно ще разберете кои са областите, в които сте най-силни и които могат да ви помогнат да постигнете целите си в кариерата по-бързо. Ако сте ръководител на проект, който иска да стане мениджър, може би трябва да засилите комуникацията си с другите отдели в компанията, така че репутацията ви сред потенциалните ви бъдещи подчинени да е добра и да доведе до растежа ви.

3. Бъдете доброволец със стратегически замисъл.

Може да ви е трудно да намерите време за доброволчески проекти, когато имате куп ангажименти в работата, но от стратегическа гледна точка, това може да бъде мощен начин за бързо разширяване на мрежата ви от познанства и бизнес умения.

4. Уверете се, че все още се учите.

Въпреки че понякога няколко крачки встрани или дори назад, могат да ви помогнат после да се придвижите по-бързо напред, не всички кариерни отклонения могат да ви бъдат полезни. Винаги има опасност те да ви отведат в друга посока и да ви отдалечат от целта. Затова не приемайте „отклонение", което няма да ви научи на нещо ново, което може да ви бъде от полза в бъдеще. Вие трябва да се стремите да придобивате различни способности, но в една определена индустрия, или свързана с нея промишленост/отрасъл.

Прочетете още съвети по темата в сайта на Tialoto.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

3

еххх

преди 10 години

Моите съболезнования на всички, които са си надянали това въже - кариерата. Колкото повече успяваш (тоест пишат те мениджър и ти дават малко увеличение, толкова повече стрес и почти никакъв личен живот. И накрая като теглиш чертата всичко е кон за кокошка.Честито.

2

234

преди 10 години

Уменията нямат нищо общо с 'растеж в професията'. Важното е да лижеш правилния ***! Ако не те е гнус... Искрено ви съжалявам, жалки, бездушни кариеристчета! :-)

1

j

преди 10 години

снимката е ясна-даваш дупка и след зигзагообразни движения се издигаш кариерно:)

fallback