Снимка: Reuters
fallback

Повечето хора си мислят, че знаят ключа към успешната кариера и той се крие в няколко прости правила - да си смирен, да си неуморен, да избягваш лични, емоционални или неудобни теми и винаги да си на разположение на шефа. Да, но експертите твърдят, че не всички от тези „работни максими" си заслужава да бъдат спазвани. Ето и кои от тях е по-добре да нарушите:

1. Не трябва да повдигате емоционални теми

Какво лошо има да бъдете открит с колегите си и да говорите с тях за проблемите си от служебно естество, дори те да са прекалено трудни за споделяне. Да кажем, че с колегата ви имате различни стилове на работа и между вас има сериозно напрежение. От това продуктивността и на двама ви страда. Ето защо е от решаващо значение да се изправите срещу този колега и да го попитате директно какво у вас го разстройва и заедно да помислите как да излезете от ситуацията.

2. Задължително е да се изкачвате по стълбата в йерархията

В нашето общество сякаш има натиск с времето да започнем да печелим повече пари и да имаме все повече отговорности. Но реално не всеки ги иска. Не всеки мечтае за повишение, защото знае, че то може да отнеме част от личното му време и спокойствие. Няма нищо лошо в това да се задоволявате с определен пост и да не държите непременно да израствате в службата. Стига това да ви прави щастливи.

3. Трябва да работите само това, за което сте наети

Вашият шеф почти през цялото време трябва да има поглед върху цялостната картина в офиса и ще ви бъде благодарен, ако понякога го отменяте. От време на време излезте от черупката на своите задължения и обърнете внимание на организацията на фирмата. Така ще можете да оцените работата на колегите си и дори да дадете полезни идеи за оптимизацията на компанията.

Останалото прочетете в Tialoto.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

До 14 и 15

преди 11 години

За съжаление, става и така. Лично чух как един мастит професор пред пенсия се хвалеше, че набързо хабилитирал няколко човека, които набързо "спретнали" по една студия. Иначе имали само по няколко статийки. На друго място пък имаше случай, при който баба Яга пречеше на сравнително млад човек да се хабилитира. Той вече беше публикувал няколко монографии. Бабата нямаше толкова. Има и друг вид мръсотии - човекът пише много и качествено. Зависчиите обаче казват: "Да,има количество,няма качество."

10

Продължение на 17

преди 11 години

Знам и гаден случай в институт,в който се е пречило на много хора и те напускали.Една се заинатила и натрупала много публикации,но била на длъжност за обикновен висшист.По някаква причина чакала новия закон,за да защити дисертацията си и сега поискала преназначаване на длъжност асистент,новият закон го позволява.Някои подразбрали,че се готви после,след като изтече нужният срок,да кандидатства направо за доцент и веднага подлели вода, като гласували противоречащо на закона допълнително изискване.

9

До 9, 10, 14, 15

преди 11 години

И аз знам за такива случаи,но с положителен знак. Шеф на катедра - евалла на него - на своя отговорност преназначи асистент на дръжност главен асистент, макар че законът изисква да се обяви конкурс. Шефът подразбра,че подготвят интрижка - ако се обяви конкурс, да пробутат протеже на някого си, което току що защитило свободна докторантура в секция,където шефка била леля му. Нямало обаче свободна длъжност при нея и хиените веднага решили да й се подмажат, като подлеят вода на своя колега-асистент.

fallback