Снимка: Reuters

Хората в днешно време все повече забравят какво трябва да свършат и това е напълно обяснимо. Ставаме рано, лягаме си късно, цял ден работим, вдишваме дълбоко мръсния градски въздух и прибирайки се вкъщи, се строполяваме пред телевизора.

Оперативната ни памет просто не достига, за да задържим в мозъка си всички детайли. Спомнете си колко пъти сте се изчервявали, забравили рождения ден на близък човек. Ето няколко съвета, които ще ви помогнат да излекувате "битовата склероза", събрани от lady.mail.ru.

1. Изберете важното

Първо направете списък с датите, които трябва да помните. Нека това бъдат дати от личен характер: рожденни дни, семейни годишнини и др. Оптималното количество е 15-25. Запомнянето на повече от 30 дати изисква огромни усилия, а по-малко от 10 едва ли ще обхване всички важни събития. Носете този списък със себе си.

2. Запишете в календара си

Втората стъпка е да запишете тези дати в календара си. Ако все още нямате органайзер, задължително си вземете. Редовното попълване на календара помага да се ориентирате по-добре във времето и пространството  и по-рядко да си задавате въпроса: "Кой ден е днес?" Що се отнася до датите, по-добре ги вписвайте две страници предварително  и добавяйте възклицателни знаци. Колкото по-рано е запълнен календарът ви и ви напомня за предстоящото  събитие, толкова по-малка е вероятността да го пропуснете.

3. Закачете на стената

Харесват ли ви индивидуалните стенни календари? Може да си поръчате такъв, като помолите дизайнера да отбележи красиво важните за вас дати. Ако пък имате "златни ръце", може да го изрисувате сами. Закачете календара на най-видимото място (напр. на хладилника) и не забравяйте да обръщате страниците в края на месеца.

4. Мобилизирайте мобилния си
Не пренебрегвайте възможностите на мобилния си телефон. Всички съвременни модели имат календар. Когато записвате събитието, не съкращавайте, а изпишете пълното име и събитие. Вмъкнете снимка на рожденика и индивидуална мелодия. По-добре настройте напомнянето 1-2 дни преди самото събитие.

5. Не забравяйте социалните мрежи, Skype и ICQ

Повечето от нас „висят“ в различни социални мрежи и използват програми за бърза размяна на съобщения. Тези комуникационни системи напомнят за наближаващи събития, но често ги игнорираме. Щом така или иначе сте в тях, използвайте възможностите им. Редовно преглеждайте автоматичните напомняния.

6. Задействайте асоциациите

Заедно с външните средства трябва да задействате и асоциативното мислене. Измислете свои лични асоциации за важните дати. Те може да не са свързани със самото събитие. Например приятелката ви има рожден ден на 6 юни и е била отличничка, значи тя е получавала само шестици и е родена на 6.06. Асоциацията може да бъде от всякакъв вид, важното е безотказно да реагирате на нея.

Мнението на психолога:

Всеизвестно е, че хората използват много малка част от мозъка си. Това важи и за процеса на запомняне и запазване на информацията. Вълнението, стресът и комплексите "изяждат" важната информация.

Какво правим, когато искаме да намерим място за новите си дрехи в гардероба? Изхвърляме ненужните, за да може да подредим добре новите, т.е. освобождаваме пространство. Аналогично постъпваме и с информацията, която не можем да запомним.

Трябва да въведем ред в главата си и да правим усилия да го поддържаме. И още нещо – по-често да се разхождаме на чист въздух и да си правим почивки.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase