Снимка: Pixabay
fallback

* Сградите, построени и поддържани за един климатичен сценарий, бързо се оказват в условията на друг

* Подготовката на вчерашните сгради за днешната климатична криза ще изисква значителни разходи за модернизация и технологии за наблюдение и откриване на проблеми

Подготовката на вчерашните сгради за днешната климатична криза ще изисква значителни разходи за модернизация и технологии за наблюдение и откриване на проблеми

Скоро след откриването си през 2001 г. като част от мащабно крайбрежно строителство на река Клайд, Научният център на Глазгоу се превръща в топ атракция. Кралица Елизабет открива елегантния комплекс с форма на полумесец, който разполага с облечен в титан IMAX театър и експонати, обещаващи да разкрият тайните на науката и обещанията на новите технологии.

Но бъдещето - под формата на променящ се климат - бързо го настигна. В най-горещия юнски ден на 2018 г. в шотландския град покривът на сградата от неръждаема стомана започна да се просмуква с черна слуз, тъй като уплътнителят, предназначен за по-хладно време, се втечни при температури от 32 градуса по Целзий.

Разпадането на Научния център представлява особено нагледна илюстрация на обикновено невидимите поражения, които изменението на климата може да нанесе на сградите. Това не е само грубото въздействие на вятъра, наводненията и градушките; има и коварни, бавно променящи се щети, предизвикани от времето, което вече не отговаря на условията, за които е построена архитектурната среда.

По-дългите и по-силни горещини разрушават покривите и натоварват климатичните и отоплителните системи. Големите температурни колебания водят до топлинни цикли, които разширяват и свиват бетонни и зидани стени, ускорявайки появата на пукнатини и проникване на вода. Асфалтовите плочи, най-разпространеното покритие на жилищните сгради в САЩ, се деформират под въздействието на безмилостното слънце, докато настилката се огъва, стоманените релси се прегъват, а страничните облицовки страдат от „слънчево изкривяване“. Основите могат да се изместят при суша или високи температури, което води до напукване на стени, спукване на тръби и сериозни структурни проблеми.

„Всички пукнатини и проблеми, които сега се изострят от климата, излизат на повърхността“, казва Лий Хофман, съосновател и президент на Runwise, компания за интелигентен контрол на отоплението в Ню Йорк. „Сякаш поставяме лепенки, вместо да се опитаме да внесем прозрачност и светлина върху това, което се случва в действителност, и след това да отстраним основните проблеми.“

Цялата статия може да четете на Bloomberg TV Bulgaria.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

12

Олимпий Панов

преди 1 час

Шехерезада и 10001 нощ!

11

Реалист

преди 2 часа

Поредната глупонтия на лъжците блумберг

10

Анонимен

преди 3 часа

Ми на кой *** от му се е сторило нормално да турне стоманен покрив? Бабите ви все стомана са ковали и слагали? После изолацията се стопила. Да бяха сложили камък, керемиди, сандвич панели

fallback