Снимка: БГНЕС/ЕРА

Според ново проучване до 2050 г. всяко пето японско домакинство ще бъде съставено от самотни възрастни хора.

До 2050 г. 10,8 млн. възрастни хора ще живеят сами, което ще представлява 20,6% от всички домакинства, се казва в прогнозата на Националния институт за изследване на населението и социалната сигурност, която се публикува на всеки пет години.

Това бележи увеличение спрямо 2020 г., когато 7,37 млн. възрастни хора, или 13,2% от всички домакинства, живееха сами, предаде АФП.

Младите японци отлагат сключването на брак или предпочитат да нямат деца, отчасти защото не могат да си го позволят.

Япония е изправена пред постоянно задълбочаваща се демографска криза. Нарастващото население в напреднала възраст води до рязко увеличаване на разходите за медицинско обслужване и социални грижи. Намалява и работната сила.

Много възрастни хора в момента имат деца или братя и сестри, които могат да се грижат за тях, дори и да живеят сами, казва институтът.

"След 30 години обаче се очаква делът на възрастните едночленни домакинства без деца - независимо дали са женени, загубили близък или разделени - да се увеличи, а броят на братята и сестрите на отделния човек също ще намалее", предупреждават експертите.

Според правителствени данни общото население на Япония се е свило с 595 000 души до 124 млн. души през 2023 г. Това означава спад за 13-та поредна година.

Мащабът на намалението е компенсиран от притока на чужденци. Етническите японци са намалели с 837 000 души до 121 милиона.

Японското правителство от години се опитва да забави застаряването на населението без значителен успех.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase