Снимка: 6689062 от Pixabay

В една от най-северната провинция в Германия -  Шлезвиг-Холщайн вече спират да броят грешките в писането на децата, които се обучават. Според „Билд“ провинцията има общонационално споразумение, изготвено от министрите на образованието, за стандартизиране на условията за изпити.

Съответно самият брой правописни грешки в текст вече не е решаващ за оценката по немски език при зрелостния им изпит. Това важи и за есетата по немски език в по-ниските класове. Наредбата трябва да влезе в сила от следващата учебна година. Вместо това младите хора трябва да получат „качествена обратна връзка относно систематичния характер на грешките си“.

В Северен Рейн-Вестфалия и Бавария грешките също не се броят.

„Коефициентът на грешки при правописа не съществува от години. Системата се оказа неподходяща, особено за учителите, които тогава трябваше да следят броя на думите“, посочват от Министерството на образованието в Саксония.

В германската образователна система коефициентът на грешки се определя, когато броят на грешките се раздели на общия брой написани думи и е решаващ за определянето на оценките. Въпреки идеята той да отпадне, правилото постоянно да се обръща внимание на качеството на правописа и да се оценяват неправилният правопис и граматика, остава. Има възможност за намаляване на до две оценки за очевидни правописни грешки.

Германските експерти коментират, че премахването на коефициента при проследяване на геешките не е проблем, ако ако правилният правопис продължава да се преподава и се насърчава от ранна възраст.
Нарушенията на езиковата точност трябва да продължат да бъдат отбелязвани и включени по подходящ начин в оценката“, коментират още експертите.

Кирстен Шмьокел, държавен председател на Асоциацията на филолозите споде, че премахването на коефициент на грешка не трябва да оставя нагласа в учениците, че правилата за правопис и граматиката не играят роля в по-късния им професионален живот“.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase