Снимка: архив, БГНЕС
fallback

Европейският парламент удостои днес с наградата "Сахаров" за принос в областта на правата на човека Махса Амини и движението на жените в Иран, предаде Франс прес.

Амини получава отличието посмъртно. Кончината на младата иранка от кюрдски произход, която почина, след като бе задържана от нравствената полиция в столицата Техеран през септември миналата година, отприщи вълна от безпрецедентни протести срещу управляващите в страната духовници.

Наградата "Сахаров" е най-престижното отличие в ЕС в областта на правата на човека.

По-рано този месец хвърлената в затвора иранска правозащитничка Наргес Мохамади бе удостоена с Нобеловата награда за мир за 2023 г.

"Бруталното убийство на Джина Махса Амини" на 16 септември миналата година – три дни след като е била арестувана от нравствената полиция заради неправилно носене на хиджаб, "беше повратен момент", заяви председателката на ЕП Роберта Мецола, цитирана от АП. "Това възпламени едно движение, ръководено от жени, което влезе в историята. Лозунгът "Жени, живот, свобода" стана призив за протест към тези, които застават зад равенството, достойнството и свободата в Иран", допълни Мецола.

Призът, който носи името на съветския дисидент Андрей Сахаров, е учреден през 1988 г. и се присъжда на личности или организации, които защитават човешките права и основните свободи.

Сред другите финалисти за европейското отличие тази година са Вилма Нунес де Ескорсия и римокатолическият епископ Роландо Алварес –  емблематични фигури в борбата за защита на човешките права в Никарагуа, както и три жени – от Полша, Салвадор и САЩ, отдали се на каузата за "свободни, безопасни и законни аборти".
(БТА)


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

4

anonimen

преди 6 месеца

Беше сърцераздирателно - имаше клиб във фейса, количката с мъртвото й тяло минаваше през шпалир от медицински сестри от болницата, в която е починала, които хвърляха по цвете върху бялото покривало. Без думи, без сълзи, само израженията им говореха..не изключвам и да е някаква инсценировка, но и иранските служби прекалиха

3

Анонимен

преди 6 месеца

Като основен закон днес той действа в Саудитска Арабия, Судан, Ирак, Обединените арабски емирства, Катар, Йемен, Иран, Афганистан, Пакистан, Мавритания. През май 2014 г. законите на шариата са въведени и в Бруней

2

Анонимен

преди 6 месеца

Лавров пристигна в КНДР и проведе разговори с Ким.

fallback