Снимка: БГНЕС
fallback

Беларуски съд наложи дълги присъди на две водещи фигури от беларуската опозиция, предадоха Асошиейтед прес и Франс прес.

Присъдата от 11 години лишаване от свобода на Мария Колесникова, една от водещите фигури на опозицията срещу президента Александър Лукашенко, ознаменува смазването на съпротивата срещу режима. Другият подсъдим, адвокатът Максим Знак, получи присъда от 10 години затвор.

Съобщенията за присъдите бяха публикувани от пресслужбата на Виктор Бабарико, друг намиращ се в затвора опозиционен лидер, за когото те работеха.

Двамата бяха обвинени в "заговор, целящ завземане на властта", "създаване на екстремистка организация" и "призиви към действия, поставящи под заплаха националната сигурност".

Процесът срещу тях започна в началото на миналия месец и се проведе при закрити врата.

Колесникова помагаше за координацията на продължилите с месеци протести на опозицията, започнали след изборите през август 2020 година. Тя се противопостави на опитите на властите да я накарат да напусне страната. Когато служители на беларуската служба за сигурност я отведоха до границата с Украйна, тя разкъса паспорта си и се върна в Беларус, за да бъде арестувана.

39-годишната жена беше арестувана през септември миналата година.

Снимки от процеса, публикувани в Телеграм, показват как Колесникова, намираща се в стъклената клетка на обвиняемите, се усмихва на присъстващите в съдебната зала и е оформила сърце с ръцете си, на които са поставени белезници. Този жест беше един от символите на протестите.

Международната общност разкритикува процеса срещу опозиционерката. И германското правителство настоя многократно тя да бъде освободена, отбеляза Дойче веле. Години наред Мария Колесникова е работила като културен мениджър в Щутгарт.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

97

Къса памет

преди 2 години

За атакуалите капитола американци колко стотин години са присъдите?Ако си мерите "демокрациите"!!

96

Анонимен

преди 2 години

Хе .бил съм два пъти в Беларус ,знам кво става ,ако си пиеш водката и си мируваш нищо няма дати се случи ,тая нозасе прави на интересна ,и който търси намира

95

Напомняне

преди 2 години

Германското правителство настоявало многократно Колесникова да бъде освободена... Звучи авторитетно... Остава да си спомним, че по волята на германското правителство, през лятото на 1941 г. Беларус е окупирана за почти три години. Освен това, през този период около три милиона местни жители са изтребени (два пъти повече от жертвите на арменския геноцид през 1915 г.), от тях два милиона на територията на страната и около милион в концентрационните лагери, контролирани от германското правителство.

fallback