Снимка: БГНЕС
fallback

Коронавирусът разкри “крехкия скелет” на обществата и може да тласне още 100 милиона души в крайна бедност, заяви генералният секретар на ООН Антониу Гутериш в събота.

Изказвайки се по повод 102-ата годишнина от рождението на покойния Нелсън Мандела – първият чернокож президент на Южна Африка – Гутериш заяви, че коронавирусът „поставя светлината на прожекторите“ върху глобалната несправедливост.

“Ние бяхме поставени на колене – чрез микроскопичен вирус. Пандемията демонстрира крехкостта на нашия свят.”

“Цели региони, които постигат напредък в премахването на бедността и стесняване на неравенството, бяха тласнати назад в рамките на няколко месеца”, предупреди той по време на виртуална мемориална лекция, организирана от базираната в Йоханесбург фондация „Нелсън Мандела“.

Икономическата криза поради пандемията, която е заразила над 14 милиона и е убила близо 600 000 души по целия свят, се чувства непропорционално сред неофициално работещите, малкия бизнес и жените, каза Гутериш.

“Ние сме изправени пред най-дълбоката глобална рецесия след Втората световна война”, каза той. “Нови сто милиона хора могат да бъдат изтласкани в крайна бедност. Можем да видим глад с исторически размери.”

Коронавирусът е “рентген”, който разкри “фрактури в крехкия скелет на изградените от нас общества”, добави той, като посочи като някои от проблемите неравностойните здравни грижи, неравенството в доходите и изменението на климата.

“Показва навсякъде заблуди и лъжи … Заблудата, че живеем в пост-расистки свят. Митът, че всички сме в една и съща лодка.”

Той каза, че 26-те най-богати хора в света притежават толкова богатство, колкото половината от световното население.

“Но доходите, заплащането и богатството не са единствените мерки за неравенство”, добави той.

Гутериш каза, че хората са изчерпали търпението си към очевидните различия и дискриминация в обществата.

Той посочи глобалното антирасистко движение, предизвикано от смъртта на Джордж Флойд – афроамериканец, убит от бял полицай през май, като просто „още един знак, че хората им е дошло до гуша“.

Достатъчно „неравенство и дискриминация, която третира хората като престъпници въз основа на цвета им на кожата“, достатъчно „структурен расизъм“ и „системна несправедливост“.

Коронавирусът, каза той, също е създал възможност за световните лидери да изградят “по-равноправен и устойчив свят”.

“Ние сме в повратна точка. Но ние знаем на коя страна на историята сме.”

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

34

ПроСоТо

преди 3 години

До Програмистхората не могат да бъдат еднакво високи,еднакво дебели,еднакво руси,еднакво ***,еднакво бързи и еднакво словоохотливи!..Това е вярно.Но хората са напълно еднакви ПО СЪДБА!.."ПО КРЪГОВРАТ"!-Раждаш се,работиш,щастлив си,нещастен си, и накрая...""Той беше добър човек и искрен християнин..Поклон пред паметта му!"..ВСИЧКИ ЗАИГРАВКИ за пари,власт и богатство докато си жив са "ВЪЗДУХ ПОД НАЛЯГАНЕ"!Защото накрая ГУБИШ ВСИЧКО!Остава само БОЛКАТА у другите,която си им нанесъл в

33

Анонимен

преди 3 години

ООН се занимава с развъждане на *** в Африка, така че призива на другаря антониу е просто просене за пари. Според толерасткото ООН, не е проблем, че чернушките са се удвоили за 25г. С тяхна помощ скоро ще се 1 млрд., а после 2 и тн. Разбира се, белите расисти са длъжни да ги хранят дори и да нямат с какво. През това време ЕС се източва от схеми като парижкото споразумение, а производствата се изнасят в Африка, заради евтин ток и труд. Закриване на ООН му е майката, на хората им писна!

32

Анонимен

преди 3 години

просто лъснаха минусите на тази икономически ориентирана система,идва времето на нова система,насочена към човека и неговото развитие,а не към придобиването на активи чрез обедняването на другите.Имаме нужда от ориентирана към човечност,взаимопомощ и развитие на качествата на отделния индивид обществена организация,на хората им омръзна от бруталността и алчността на капитализма,но едва ли ще има скоро алтернатива,предвид неразвитието на цели нации и примитивизма им

fallback