Снимка: Pixabay

Европейската централна банка се сблъсква с много трънливи проблеми, тъй като се впуска в преглед на стратегията си за парична политика за първи път от близо две десетилетия. От определянето на целта за инфлация до ролята на ЕЦБ в борбата с промените климата, ще бъдат изпитани прочутите дипломатически умения на президента й Кристин Лагард, пише Фердинандо Джулиано в анализ за Bloomberg.

Един от аспектите на прегледа обаче трябва да докаже непротиворечив: ЕЦБ трябва да свърши по-добра работа, като включи разходите за жилище в своето определение за инфлация.

В момента централната банка има много тесен поглед върху това какво представляват разходите за жилище. „Хармонизираният индекс на потребителските цени“ включва само наем, който се плаща от наемател на наемодател. Това измерване пропуска жилищните разходи, платени от собствениците. Тъй като само една трета от населението на страните в еврозоната е под наем, а две трети живеят в жилище, което са купили или наследили, това е голям пропуск.

ЕЦБ заяви, че ще разгледа внимателно проблема. Прегледът на нейната стратегия за парична политика, който започна през януари, включва „количественото формулиране на ценовата стабилност“, което също означава как да се измери инфлацията. Филип Лейн, главният икономист на ЕЦБ, беше още по-конкретен. „Ние от ЕЦБ бихме се съгласили, че трябва да има по-голяма тегло на жилищата“, каза той пред Financial Times тази седмица.

Концептуалната трудност с включването на разходите за жилища в индекса за инфлацията е двойна. За начало жилищата не са само форма на потребление. Някои хора купуват имот за инвестиция. От тази гледна точка, жилищата не се различават от другите класове активи като акции. Мандатът на ЕЦБ включва стабилност на цените, без да стимулира или задържа цените на активите (въпреки че централната банка трябва да има предвид и финансовата стабилност).

Останалата част от анализа четете в Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase