Снимка: Pixabay
fallback

Ново изследване навежда на мисълта, че топенето на морския лед в Арктика допринася за разпространението на смъртоносен вирус сред морските бозайници, съобщи ЮПИ.

През 2002 г. вирусът на чумата по тюлените Phocine distemper virus зарази и уби хиляди обикновени тюлени в северната част на Атлантическия океан. Две години по-късно учени идентифицираха вируса у северни морски видри в Аляска.

Настоящето 15-годишно изследване показва, че променената динамика на топене на леда в региона дава възможност за увеличаване на контактите между арктически и субарктически тюлени, позволявайки вирусът да се разпространи от Атлантическия в Тихия океан.

"Топенето на морския лед кара морските бозайници да търсят нови хабитати - заяви Трейси Голдстийн от Калифорнийския университет в Дейвис. - Тъй като влизат в контакт с други видове животни, се създава възможност да предадат инфекциозни болести с потенциален опустошителен ефект."

Между 2001 г. и 2016 г. десетки морски бозайници, включително северни морски котки и сивучи от семейство ушати тюлени, северни морски видри, били изследвани за наличие на въпросния вирус. Оказало се, че пиковете в нивата на инфекция през 2003 г. и 2009 г. съответстват на значително намаляване на морския лед в Арктика.
Резултатите от изследването са публикувани в Scientific Reports. (БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

7

Дано има Господ

преди 4 години

А СДС-Чумата повече от четвърт век мори българския народ и не се намери екарисаж, който да изгори всички нейни носители.

6

Анонимен

преди 4 години

До Анонимен 3Чумата и Тифът още си ги има и можем да ги лекуваме. Да не говорим, че не са вируси, а бактерии.

5

Анонимен

преди 4 години

Ако някой си мисли, че шепа маймуни, които навлязоха в индустриалната ера преди 200 години е способна да промени климата на планетата сама и то за има няма 30-40 години (до преди не се коментираше) значи живее в саксия. Че пречим на природата и допринасяме за тия гадости е факт. Ама къде сме ние сред купищата други фактори.

fallback