Снимка: Reuters
fallback

Ирански журналист, отразяващ дипломатическата обиколка на иранския министър на външните работи Мохамад Джавад Зариф, е избягал в Швеция от делегацията на първия дипломат и е подал молба за разрешение за престой в скандинавската държава, съобщиха  шведските власти, цитирани от Франс прес.

Шведската служба по миграцията потвърди, че е получила искане за "разрешение за престой на 21 август 2019 г." от Амир-Тохид Фазел - политически журналист в ултраконсервативната иранска информационна агенция Модж, без да дава повече подробности.

Фазел публикувал списък с високопоставени ирански служители, за които се смята, че имат двойно гражданство, като второто е на държави, които иранското правителство смята за враждебни. Иран не признава двойно гражданство и не предоставя на такива лица консулска защита, предоставяна на чужденци. Това става повод иранското правителство официално да съобщи, че ще подаде оплакване, заяви журналистът по обществената шведска телевизия SVT.

"На 20 август, докато бяхме в Швеция, мой колега от Техеран се свърза с мен по интернет и ми каза, че четирима полицаи в цивилни дрехи са дошли в информационната агенция със заповед за ареста ми", разказа журналистът по SVT.

На следващия ден Фазел успява да напусне делегацията, докато е в Швеция, въпреки че било много трудно заради 48-те телохранители, които отговаряли за сигурността на министъра и държали под око журналистите.

На 17 август министър Зариф започна световна дипломатическа обиколка от Кувейт, преди да пристигне в Европа и да посети Финландия, Швеция и Норвегия, а след това и Франция, където се срещна с президента Еманюел Макрон в рамките на официална визита в кулоарите на срещата на високо равнище на Г-7.

Иран е на 170-то място (от общо 180 държави) в световната класация за 2019 г. за свобода на пресата, подготвяна от "Репортери без граници", припомня БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

13

Анонимен

преди 4 години

Малко куцо звучи цялата история. На 20 авг. го предупреждават, на 21 успява да избяга и цяло денонощие никой не си е дал труд да звънне от Иран, за да предупреди делегацията, че политическият й журналист трябва да се арестува. Егати полицията, егати тайните служби и тоталитарния режим.

12

Анонимен

преди 4 години

Тоест да се гордеем с мутренското управление и 111тото място, така ли?

11

До 4

преди 4 години

Русия е на 149то място, Северна Корея на 179то, любимите ви държави. При нас е много по добре.

fallback