Снимка: архив, Reuters
fallback

Рекорден брой от над 12 000 деца са били убити или ранени във въоръжени конфликти миналата година, съобщава ООН.

Най-много деца са загинали в Афганистан, Палестина, Сирия и Йемен, сочи докладът на ООН, цитиран от Асошиейтед прес.

Избиването и раняванията са сред над 24 000 тежки престъпления срещу деца, установени от ООН, които включват също набиране и използване на младежи за войници, сексуално насилие, отвличания и атаки срещу училища и болници, се казва в доклада.

Според генералния секретар на организацията Антониу Гутериш в годишния доклад за Съвета за сигурност за децата и въоръжените конфликти, получен в АП, престъпленията, извършени от въоръжени групи, остават на постоянно ниво, но има тревожно увеличение на броя на престъпленията от правителства и международни сили.

Черният списък на ООН за държави, извършили тежки престъпления, остава непроменен, което разгневи няколко правозащитни организации, пише БТА.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

6

Анонимен

преди 4 години

Не искам да неглижирам трагедията, НОИма огромна разлика м/у ранени и убити, също така м/у ранени и "ранени". Естествено всяка рана е травма за детето,н о тук много се спекулира.Но НАЙ-ВЕЧЕ обръщам внимание : ДЕЦА се водят всички ПОД 18г. !!!На много места войниците масово са на 15-16-17 години и когато такъв войник загине, моментално се превръща в ДЕТЕ.За съжаление тези младежо отдавна на са децам така че статистиката е доста изродена и подвеждаща.

5

Анонимен

преди 4 години

И кой води демократичните войни там? Да не би да е сащ?!

4

House M.D.

преди 4 години

Поемам отговорността за тези загинали, както и отговорността за световния глад!Списък на най-големите износители на оръжие:1. САЩ2. Русия3. Китай4. Франция5. ВеликобританияИзвинете, без да искам съм ви дал списъка на държавите, постоянни членки на Съвета за сигурност.

fallback