снимка: Ройтерс
fallback

Може би някои от вас си спомнят как преди 50 години младите хора по света протестираха срещу американската война във Виетнам.

Азиатската страна се считаше за следващото блокче домино, което не трябва да попада в ръцете на комунистите - докато САЩ не се оттеглиха през 1975 година.

Когато президентът на САЩ Доналд Тръмп се срещне през тази седмица с Ким Чен Ун в Ханой, всичко ще е различно. Тогава американецът ще похвали все още комунистическата страна като кооперативно икономическо чудо и дори ще я препоръча на севернокорейския диктатор като модел за развитие. Гостът от Пхенян от своя страна възнамерява да посети големия завод на Samsung във Виетнам.

Въпреки това някои специалисти изказват опасения за прекомерно високите надежди.

"Армията на Северна Корея остава заплашителна и опасна, без забележими изменения на структурата на живата сила, оперативната готовност или нападателния потенциал през последната година“, твърди щатският генерал Робърт Ейбрамс. Дипломатическият процес "със сигурност предлага алтернатива на положението, съществувало през 2017 г.", заявил той пред Сенатската комисия по отбрана, цитиран от Ройтерс.

Но въпреки това самият факт, че двамата президенти се срещат за втори път за толкова кратко време, е може би повод за оптимизъм. А фактът, че срещата се състои именно във Виетнам, показва, че доминото често пада по различен начин от този, който големите догми на своето време предвиждат.

Целия материал четете в Investor.bg!

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

Анонимен

преди 5 години

Виетнам Лаос и Камбоджа днес са образцов пример са растяща икономика възстановяване и баланс между свободен пазар и държавна регулация.Те днес направиха онова което ссср искаше но не успя провален от номенклятурна *** с мания за власт- да запази социалния модел да се либерализира без да се срине и да докаже на дела пред народа си защо е по-добрия модел.И ме е срам че три бедни азиатски държави това го направиха а ние великата стара Европа се ***.хме и сега ни крадат неолибералните фашисти.

9

179

преди 5 години

Другото което ми се мотае в главата е ,че Запада ще опита да разширява пазара си в точно тези държави. Северна Корея и Виетнам. Защо не и Камбоджа. Ще използва работната ръка ,защото и 3 държави в момента имат стабилна възрастова структура и така като гледам доста кадърни хора готови да работят. Където са хората там са и парите. Логично е ,че няма да шият дрехи и да правят роботи ,телевизори коли в Африка ,защото тамошното население не е толкова образовано в тая насока.

8

179

преди 5 години

Сащ не могат да правят каквото си искат както направиха в Ирак ,Либия и Сирия. Виетнамската армия е във пълна готовност и наброява 6 милионна. Готови за бой в Северна Корея пък са 9 милионна. USA няма тази армия която имаше преди 20-30 години и това трябва да се отчете. Където не става със силя явно става със приказки. Виетнамската държава е изстрадала от чужди сили които са се опитали да я поробят Първо Китай след това Франция и накрая Сащ И 3те са се провалили.

fallback