Снимка: Reuters
fallback

Американското правителство обяви, че китайският производител на телекомуникационно оборудване ZTE е нарушил условията за уреждане на санкциите, ето защо наложи седемгодишна забрана на покупките на американските технологии, необходими ѝ, за да остане конкурентна на пазара, пише Bloomberg.

Министерството на търговията посочи, че ZTE, която преди време беше глобена за доставки на телекомуникационно оборудване в Иран и Северна Корея, впоследствие е платила бонуси на служители, които са извършили незаконните дейности, не е издала документи за порицание и е излъгала американските власти за своите практики.

"Вместо да порицае служителите на ZTE и старши мениджмънта, ZTE ги е възнаградила", посочва търговският секретар Уилбър Рос в изявление.

"Това грубо поведение не може да бъде игнорирано", смята той.

Случващото се допълва напрежението между САЩ и Китай по отношение на търговията между двете най-големи икономики в света. Президентът Доналд Тръмп заплаши с налагането на мита на стойност 150 млрд. долара на китайски стоки за предполагаеми нарушения на правата върху интелектуалната собственост, докато Пекин обеща да отвърне с мерки срещу всичко - от американска соя до самолети. В понеделник Тръмп обвини Китай, както и Русия, че девалвират валутите си, като откри нов фронт в аргументите си - че чуждите правителства експлоатират САЩ.

Китайското министерство на търговията бързо отговори на забраната на ZTE, посочвайки, че ще предприеме необходимите мерки за защита на интересите на китайския бизнес. Според него компанията е работила със стотици американски предприятия и е допринесла за създаването на работни места в страната.

За самата ZTE решението на САЩ означава, че повече няма да може да купува технологии от американски доставчици, включително компоненти, които играят централна роля в нейните продукти. ZTE купуваше чипове от Qualcomm и Intel, а оптични компоненти от Acacia Communications и Lumentum Holdings. Седемгодишната забрана ще покрие ефективно ключовия период, по време на който световните телекомуникационни оператори и доставчици ще разработят и пуснат петото поколение мрежи - 5G.

Как това ще се отрази на отношението между двете страни - вижте в продължението на материала в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

66

Анонимен

преди 6 години

Време е вече САЩ да продават технологии на Африка. Да развият Африка. Чипове в Сомалия, платки в Зимбабве, айфони в Конго. Те си взеха от Африка работници преди столетия.

65

Анонимен

преди 6 години

Китайските комунистически сатрапи, точно както българските си и руските си "колеги", са източили ("инвестирали") всички тези "дългове" в своите собствени конгломерати и крупни бизнеси. Държавният "дълг" ще расте, но дълговете се плащат от простите селяни, както знаем. Така е било, е, и ще е занапред. Докато ратаите не се събудят и грабнат пушките.Но, демократите са много стриктни, всички оръжия трябва да бъдат отнети. Само те да имат достъп.Скоро ще плачете за Тръмп, роби!

64

до 69

преди 6 години

какви са тия фалшиви данни, просто се чудя от къде ги взимаш - от китайското "работническо дело" ли издадено от Китайската Комунистическа Партия. нека ти дам заглавие от Файненшъл Таймс и то от Август 2017, сега е доста по-зле положението. та можеш да го прочетеш казва се "Chinas economy is addicted to debt" или Китайската Икономика е Пристрастена към Задлъжнялост. Та ако го прочетеш, ще разбереш, общият дълг на Китай е 260% от БВП, а в момента вече 320% - фалит, банкрут...

fallback