Снимка: архив, Reuters

С операцията срещу кюрдските формирования в Северна Сирия турската армия изправи региона на ръба на сериозна криза, пише "Комерсант". Анкара е пълна с решимост да приключи силовата си акция "в най-кратък срок", но офанзивата може да прерасне в дългосрочна кампания и да застраши отношенията на Турция с нейния ключов съюзник, който подкрепя кюрдите - САЩ, пояснява руският вестник.

Въпреки че Москва има интерес кюрдите да участват в Конгрес на сирийския национален диалог, насрочен в Сочи на 30 януари, Русия реши да не осъжда действията на Анкара и се ограничи "да изрази загриженост". А предшестващото посещение в Москва на шефовете на турския генерален щаб и на разузнаването показва, че действията на Анкара са били съгласувани с Кремъл, твърди вестникът.

Още по темата

По негови данни подробности от спецоперацията "Маслинова клонка" са обсъждани на 18 януари в Русия на среща между министъра на отбраната Сергей Шойгу и шефа на генщаба Валерий Герасимов с началника на турския генщаб Хулуси Акар и директора на турското разузнаване Хакан Фидан.

Според източници, близки до руското министерство на отбраната, Москва е поискала ясно да бъде обозначен районът на бъдещите бойни действия. Турските представители посочили Африн като "крайна и неизменна цел" и уверили, че тази зона няма да се разширява, защото точно там въоръжените сили на Турция "ще видят сметката на кюрдските терористи". Русия пък заела "позиция на ненамеса" спрямо действията на турските войски: "Имаме си свои цели и задачи в Сирия", казал високопоставен руски военен.

Операцията на Турция в Африн би била невъзможна без договорки с Русия, особено с оглед използването на сирийското въздушно пространство от турската авиация - "за да се избегнат инциденти, е трябвало да се получи съгласието на Москва за отваряне на небето", пояснява политологът Кирил Семьонов.

"Москва нямаше никакви ангажименти пред кюрдите. Фактът, че руските военни разположиха по-рано наблюдатели в района на Африн, бе стъпка, целяща продължаване на пазарлъка с Анкара. Тогава за Москва бе неизгодно Турция да провежда операция. Сега обаче тя може да хвърли цялата вина върху САЩ, които доставят на кюрдите преносими зенитни ракетни комплекси и други оръжия, превръщайки кюрдите в инструмент на американското влияние", добавя експертът.

"Зад кюрдите стоят САЩ, а за президента (на Турция Реджеп Тайип) Ердоган операцията срещу кюрдите е главното сражение. Същевременно отношенията на Турция със САЩ и Запада като цяло стават все по-враждебни. При това положение Русия може да осъществи следната комбинация: да отстъпи на Турция Африн срещу по-нататъшно сближаване с Анкара и подкрепа от нейна страна за провеждането на Конгреса на сирийския национален диалог", отбелязва аналитикът Руслан Пухов.

Според Русия за уреждане в Сирия е необходимо да бъде решен кюрдският въпрос. Известна степен автономия за кюрдите е част от сирийското следвоенно уреждане, посочва наблюдателят Дмитрий Тренин. "Тук Русия е готова да включва кюрдите в преговори, дори и това да стане въпреки желанията на Анкара и на Дамаск", допълва той. " Важно е да се определи какво да смятаме за легитимен интерес на Турция, а какво - за прекомерни амбиции от страна на Анкара и лично на президента Ердоган", посочва Тренин.

След като започна операцията "Маслинова клонка" и кюрдски представители реагираха негативно, остава отворен въпросът дали кюрдите ще пристигнат изобщо в Сочи и ако да, колко ще са влиятелни делегатите им, изтъква "Комерсант".

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase