Снимка: Reuters
fallback

Вълната от протести в Иран не отслабва и доведе до първите 13 жертви, включително 10 протестиращи, загинали в периода от 30 декември - 1 януари, пише френският в. "Монд". Онлайн записи показаха нападения срещу правителствени и религиозни сгради, банки и централи на проправителствени милиции. Подобни демонстрации не са виждани в страната от 2009 г. насам.

Протестите бяха поведени от консервативните протестиращи от град Машхад в североизточната провинция Хорасан-е Разави, които подкрепят духовника Ебрахим Раиси, отбелязва в. "Монд" в друга статия. Те са противници на президента Хасан Рохани. Към тях обаче са се присъединили и протестиращи с други политически убеждения, които отправиха националистически и икономически искания.

Изпитващите икономически затруднения иранци са недоволни от голямата финансова помощ, която режимът в Техеран оказва на чуждестранни структури като ливанското движение Хизбула. Лидерът на Хизбула Хасан Насрала се хвали с построените с ирански пари болници, пътища и училища в Ливан, отбелязва френското издание.

В зависимост от това кои източници ползвате протестиращите искат всичко - от по-ниски цени и по-добра икономика до падане на религиозното правителство. Светът може да е изправен пред всичко - от разнородни прояви на недоволство до предстоящ "площад Тахрир", пише британският в. "Гардиън".

Oще по темата

В Ислямска република Иран откритите прояви на несъгласие не са такава рядкост, за каквато биват представяни - жени протестират срещу налаганите им ограничения, обикновени граждани протестират заради неплатени заплати и загубени влогове.

Но уличните протести са рядкост и за тях нервното правителство обвинява чужди сили, регионални съперници разпространяват слухове, а активисти се опитват да използват исканията за по-голяма отчетност и по-малко неравенство и корупция за своите идеологии.

В кюрдския регион Керманшах хората са недоволни от инфлацията, безработицата и пренебрегването от държавата на техния регион, който е още по-засегнат от тези проблеми, отбелязва британското издание. От своя страна властите са наясно, че е опасно да пренебрегват тези искания. Доклад на вътрешното министерство показва, че недоволството засилва привлекателността на салафистки джихадистки групи в северозападния граничен регион и посочва начини за справяне с проблем.

Но протестите, които се отнасят до местните проблеми, започнаха от Машхад, който е политическа база на противници на Рохани, подчертава в. "Гардиън". Медии, поддържащи твърдия курс, показват симпатия към протестиращите и вече има признаци, че фракции, противопоставящи се на Рохани, подтикват към размирици, като се опитват да провалят политическите планове на президента и може би дори да му попречат да се кандидатира за Върховен лидер на страната, когато постът бъде освободен.

Президентът беше избран през май миналата година с платформа, обещаваща икономическо възстановяване, но среща спънки на всяка стъпка. Ефектът от облекчаването на западните санкции в замяна на подписването на ядреното споразумение все още не се вижда, а плановете му за реформа на банковата система се сблъскаха със съпротивата на влиятелни кръгове в страната. Президентът беше принуден да прибегне до по-скромни мерки като повишаването на износните мита вместо до структурни промени.

Иранците разбират проблемите, пред които е изправена страната им, и чакат подобряване на икономиката с различна степен на търпение. Голяма част от тях са настроени по-националистически от всякога и антиарабската ксенофобия се засилва.

Въпреки помирителните думи на самия Рохани иранското правителство засилва мерките срещу протестиращите, подчертава в. "Ню Йорк таймс". Явно е, че протестиращите няма да получат свобода на действие. Заместник вътрешният министър Хосеин Золфагари заяви снощи, че "от тази вечер безредиците ще бъдат подложени на по-сериозен контрол", отбелязва изданието. Още вчера силите за сигурност се подготвяха за операция и в столицата Техеран сили за борба с безредиците с водни оръдия са в готовност.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

127

Анонимен

преди 6 години

хайде сега и тези ще тръгнат за ЕС .стига вече им въвеждахте демокрация..

126

Зозо

преди 6 години

Кремълският миньон още ли не се е изказал? Мълчи, защото вчера цената на петрола тръгна нагоре. Пък ако има и бежанци към ЕС направо ще подскача от кеф. А по форумите руските православни мюсюлмани вече скачат в защита на аятолаха - срам и позор!

125

Анонимен

преди 6 години

водачите са от запад :))) вижте другите , каква хубава демокрация имат

fallback