Туск и Тереза Мей. Снимка: БТА

Европейският съюз осъжда руската агресия и никога няма да признае незаконната анексия на Крим. Това заяви председателят на Съвета на ЕС Доналд Туск след края на срещата на върха за Източното партньорство в Брюксел.

Той добави, че нерешените и замразени конфликти у източните съседни на ЕС пречат на държавите там да развият потенциала си и да подобрят живота на хората.

"Източното партньорство не е насочено срещу Русия и не е конкурс за красота между ЕС и Русия. Но нека бъда честен. Първата част от живота си съм прекарал в Съветския блок, втората - в свободния свят. И ако това беше конкурс за красота, не бих се поколебал да избера втората", заяви Туск, който е поляк.

Председателят на Съвета добави, че ако ЕС иска да бъде привлекателен за съседите, неговите членове трябва да уважават демокрацията, основните свободи, върховенството на закона, човешките права и свободата на словото.

"Тези ценности са разликата между нас и алтернативата на ЕС", каза Туск, запитан дали Брюксел не притиска съседите да обърнат гръб на Русия.

Председателят, който е в тежък конфликт с полското правителство, заяви, че "първо трябва да сме наясно с проблемите вътре в ЕС, ако искаме да сме полезни на нашите съседи".

Източното партньорство е специална политическа платформа, която ЕС създаде преди 8 години, за да помага на Украйна, Армения, Грузия, Молдова, Беларус и Азербайджан. Евролидерите и шестте държави приеха декларация, в която си обещават да развиват отношенията в четири области: държавно управление, икономика, гражданско общество и свързаност.

ЕС ще инвестира в реформите по тези приоритети около 1 млрд. евро до 2020 г, но без открито да обещава членство на държавите, нито по-тясно ангажиране с усилията за разрешаването на конфликтите в Украйна, както и в Нагорни Карабах.

Председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер съобщи, че на среща с украинския президент Петро Порошенко е приел Брюксел да анализира възможностите някои от европейските политики като митническия и енергийния съюз да бъдат отворени и за страни, които не са членки или кандидати за ЕС.

Въпреки, че Брюксел не се ангажира по-тясно с членството, беше потвърдено, че „ЕС признава европейските стремежи и потвърждава европейския избор“ на членуващите държави, което беше декларирано и преди две години на предишната среща на върха в Рига.

Според високопоставен европейски служител „Източното партньорство не е инструмент за разрешаване на конфликти“.

Юнкер обаче каза, че за първи път между ЕС и лидерите от региона се получил „открит и честен“ дебат.

„Източното партньорство не постигна всичко, на което се надявахме и сега трябва да удвоим сили да изпълним договореното“, каза председателят на Еврокомисията, визирайки демократичните реформи в бившите съветски републики.

По време на срещата в Брюксел ЕС подписа с Армения споразумение за партньорство, както и договореност да предостави на Азербайджан възможност да участва в програмата за изграждане на транспортна и енергийна инфраструктура.

В Брюксел не пристигнаха президентът на Беларус Александър Лукашенко, който беше поканен за първи път след изваждането му от списъка на подлежащите на забрана за влизане в ЕС политици. Нямаше ги и френският и италианският президенти Еманюел Макрон и Паоло Джентилиони, както и премиерите на Испания Мариано Рахой и на Холандия Марк Рюте.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase