Кадър: Bloomberg TV Bulgaria
fallback

Руската икономика е в състояние на стагнация, от което не се вижда изход. Твърденията на властите за някакъв започнал икономически ръст е своеобразен счетоводителски подход. Има такова нещо, но то е само на хартия. Това коментира Владимир Милов в ефира на „Светът е бизнес“ с водещ Николай Кръстев по Bloomberg TV Bulgaria.

Милов е руски опозиционен политик, публицист, икономист и енергиен експерт, високопоставен представител в екипа на опозиционния руски лидер Алексей Навални и бивш заместник-министър на енергетиката на Русия в правителството на премиера Михаил Касянов /до есента на 2002/. Милов бе у нас като гост на аналитичния форум „Русия след Путин (Русия – 10 годишен хоризонт)“, организиран от Центъра за изследвания на Балканския и Черноморския регион.

„Спомням си късния период на бившия СССР, когато през 1990 година имахме на книга ръст на промишлеността и БВП, но същевременно виждахме как от магазините изчезваха стоките и парите се обезценяваха и в крайна сметка как израстваше скрита голяма инфлация. Сега в някаква степен ситуацията е сходна“, каза Милов.

По думите му, въпреки че се говори за ръст, доходите на хората са в отрицателната зона и намаляват.

„Министъра на икономиката Орешкин казва, че няма да видим реален ръст на пенсиите до 2035 година, което практически означава никога“, каза Милов.

Той посочи, че властите не предлагат никакъв изход от тази ситуация, казвайки само: „Почакайте няколко години и всичко ще се нормализира от само себе си“.

„Реален план за това обаче те нямат. Ако няма политически промени, сме обречени на тази стагнация в дългосрочен план“, смята Милов.

Според него от 2008 г. няма видим ръст, което означава, че икономиката се връща на нивата от 2006 г. и 2007 г.

„Ако няма политически промени, шансове да преодолеем тази стагнация просто няма да има, защото създадената от Путин система от тесен кръг на олигарси и държавни монополи, които контролират цялото богатство и парични потоци, няма да даде на никого да се развие. Бизнесът няма да има никакви възможности да инвестира и да получава печалба, защото в крайна сметка всички ресурси са взети от тази група от монополисти, които са свързани с властта“, убеден е Милов.

Във връзка с Кримския казус той посочи, че т.нар „кримски консенсус“ отдавна не съществува в руското общество. „Хората не се готови да жертват нещо заради Крим. 2/3 от руснаците искат по-малко федерални средства да бъдат давани за икономическа помощ на Крим“, обясни Милов.

По повод предстоящите президентски избори в Русия в началото на 2018 година той коментира, че откакто Путин е на власт, изборите се превърнали в своеобразен референдум „да“или “не“.

„Когато получавате по-малко от 50% това означава не просто „не“ , а че мнозинството от хората искат някакъв друг вариант. Задачата ни сега е да свалим от пиедестала заглавия, посочващи, че Путин има 80% или 90 % подкрепа. Всъщност той няма тази подкрепа и ще му се наложи да се бори, за да продължи своя президентски мандат“, казва Милов.

Какво ще стане на президентските избори в Русия и ще може ли г-н Навални да стане победител в крайна сметка? Защо в руското общество се вижда обновяване на култа към Сталин? Иска ли днес Русия да се превърне в Руската империя от миналото? Какво представлява „новата нормалност“ в Русия?
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

258

Анонимен

преди 6 години

Ту 144 и Конкорд се конкурират по едно и също време кой да литне пръв.Руснаците печелят съревнованието,като първи успяват да пуснат Ту-то в полет.Лесно е,всичко е история,а не философстване...Иначе и двата самолета бяха нерентабилни,ясно е...

257

Анонимен

преди 6 години

До АнонименВ Бг бягат пенсионери. Там жените се пенсионират на 55, а мъжете на 60г. Ако имат 2 имат в Москва, продават единият, купуват в Бг и се живеят царски. А в Бг трябва да работим да памперси!

256

Анонимен

преди 6 години

До Анонименна скоро гледах в руските сайтове как вървят имотите. Като видях онемях. Цените на панелките са поевтини от Софийските, а в провинцията и там имоти колкото щеш и се продават на безценица. С един Московски имот купуваш едвам един софийски, а с един имот от гр. Владимир не могат да ти стигнат парите дори и за гарсонияра в София. цените на жилищата в Русия са паднала драстично, за разлика от Бг. Там има много държавно строителство, предназначено главно за млади семейства с 3 деца

fallback