Снимка: Reuters, архив
fallback

Нито една страна в Европа няма да признае независимостта на Каталуния, заяви днес на конференция във Флоренция председателят на Европейския парламент Антонио Таяни, цитиран от ТАСС, която се позовава на АНСА.

След референдума за независимост в Каталуния на 1 октомври, днес италианските области Венето и Ломбардия гласуват са организиране на референдум за по-голяма автономия, отхвърляйки обаче всяко сравнение с Каталуния, посочва Франс прес.

В интервю, поместено в днешния брой на в. "Месаджеро" Антонио Таяни посочва, че Европа трябва да се бои от умножаването на различни малки държави. "Затова и никой в Европа няма намерение да признае Каталуния като независима държава", подчертава той.

"В разгара на Брекзита британската министър-председателка Тереза Мей заяви, че Великобритания никога няма да признае Каталуния", допълва Таяни.

По думите му "Испания исторически е унитарна държава с много автономни области, с различни народности, които говорят на различни езици, но които са единна държава".

Той изтъкна, че "двата референдума (в Ломбардия и Венето) са легитимни, за разлика от този в Каталуния", освен това каталунският референдум е за независимост, докато двете италиански области искат по-голяма автономия.

Испанският в. "Расон" пише днес, че парламентът на Каталуния най-вероятно ще обяви едностранно независимостта на областта на 27 октомври. Каталунските власти предприемат тази стъпка, след като вчера испанският премиер Мариано Рахой заяви, че задейства член 155 от конституцията, който не е прилаган никога досега. Така Мадрид иска да разпусне каталунското правителство и да се организират избори в областта до половин година.

Сенатът (горната камара на парламента) трябва да одобри предложените от правителството мерки на 27 октомври. 

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

90

JAS

преди 6 години

Ами общо-взето сепаратизма пречи на федерализма и глобализацията. Особен пък ако е икономически силен. На евроРестите им се ще националните суверенни държави да не съществуват, така по-лесно ще ни натресат ман.г.уст.и за съседи.

89

Helleborus

преди 6 години

Глобализацията тече като изкуствен процес, с цел големите корпорации да се намърдат навсякъде на "конкурентен" принцип. Липсва икономическата защита, а без нея каква свобода може да имат народите, дори и да се отделят, илюзия. Каква свобода може да имат като култура, докато медиите им са международни гиганти? Освобождаваме хората чрез демократизиране, при което им отнемаме всъщност икономическата и духовна свобода. Хората се бунтуват, но не уцелват същината на врага - прикрития империализъм.

88

Helleborus

преди 6 години

Ние като общества все не можем да изработим такъв ред, който е изключително ***, моят дом, моята крепост. Спойката на света би трябвало да идва от взаимното споразумение да не си пречим, да не се месим, да не се крадем, да спрем духа на империализма. Защото той винаги се утвърждава при всеки нов ред. Както и да го въртим и да го сучем, каквито и "ценности" да измисляме, все искаме да сложим ръка върху икономиката и културата на другите държави, с насилие и без да сме канени.

fallback