Владимир Путин и Сергей Шойгу. Снимка: Reuters
fallback

Ако ресурсната база на политическата система в Русия бъде достатъчна, за да я поддържа, оттеглянето на Владимир Путин няма да я разруши, а ще създаде предпоставки за формиране на постпутински модел. Мястото на сегашния национален лидер ще бъде заето от "Путин-2" или от "колективен Путин". Това е прогноза на руския политолог Татяна Становая, говорила пред руското сп. "Огоньок".

В излезлия си наскоро труд "Трансформация на путинските елити 2014-2024 г.", намерил "жив отклик в експертната общност", Становая констатира начало на кадрови "прелом" в управленската система, припомня седмичникът, издаван от в. "Комерсант".

В Русия "се търсят вече не съратници, а изпълнители", но не само лоялни, а и работещи ефективно - така се формира днес новата властова конфигурация за 2024 г., разсъждава анализаторката.

В интервюто й изобщо не се разглежда възможността Путин да не се кандидатира или да изгуби президентските избори през 2018 г. и да напусне висшия пост още преди 2024 г., когато ще изтече очакваният му четвърти мандат.

За близките години Становая прогнозира в Русия "бавно, но стабилно политизиране на технократите и на властовите институции". Вградени във властовата вертикала и с достъп до ресурсите на страната, днешните разпределители на благата - конкуренти на т. нар. олигарси, близки до властта, неизбежно ще се превърнат в нов елит. И важните решения вече ще се вземат на по-ниско равнище - с одобрението на Владимир Путин, но с минимално участие от негова страна, смята тя.

Властта в Русия получава легитимност не толкова от персоналната народна обич към един конкретен човек, колкото от одобрението за "политическата оферта", формирана от Владимир Путин, подчертава наблюдателката.

"Най-близката до този образ" фигура в Русия по думите й е днешният министър на отбраната Сергей Шойгу. "Не искам да кажа, че той е приемникът (на Путин) - посочва Становая, - но е политическа креатура, с която системата безспорно ще остане здрава и занапред."

"Нима (съветската) система не изтрая няколко десетилетия и след смъртта на Сталин, независимо че на кормилото застанаха други?", напомня тя.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

42

бонев

преди 6 години

За едно не е права ,че Шойгу ще бъде министър на отбраната и след 2020.Вероятно ще го сменят още през първия последващ мандат на Путин. Не ,че е толкова стар ,но в армията йерархията е по динамична от политическата.Както и Сергей Иванов не вече началник на кабинета на Путин.Преди това беше военен министър.Сега за екологията и транспорта отговаря.Не може да се гадае на тъмно кой ще дойде след Путин.Може да е съвсем друга власт, а може да е негов приемник който още не е в общественото пространство

41

Анонимен

преди 6 години

ВЪРВЕТЕ ДА ВИДИТЕ "НОВА МОСКВА"ОГРОМЕН НОВ МОДЕРЕН ГРАД, СУПЕРМОДЕРНИ СГРАДИ, ШИРОКИ БУЛЕВАРДИ, ПАРКОВЕ И МЕТРО

40

майорски

преди 6 години

и кое не е срванимото ...в Швейцария се говорят три езика !!!??? и все пак са една държава !Германия винаги са нбили разделени на кралства с различни диалекти и не са се понасяли едно друго .....Баварците са се мислили за австрийци например ...до 1865 когато ги обединява Бисмарк !!! каква е разликата между РФ ...даже в РФ е по либерано ...много тюркси езици са разрешено офизялно в някой региони на РФили ще говорим за наций ...?? ми да разделим българия тогава ...разград/Сандански/Шумен

fallback