Снимка: Reuters, архив
fallback

Ден преди началото на преговорите по излизането на Великобритания от ЕС британският министър за Брекзита Дейвид Дейвис отхвърли всички спекулации, че страната може всъщност да не напусне евросъюза, предаде ДПА.

Заминавайки за Брюксел за началото на официалните преговори по излизането от ЕС, не трябва да има никакво съмнение - напускаме евросъюза и изпълняваме историческите резултати от референдума, каза днес Дейвид Дейвис.

Сега започва тежката работа, разговорите ще са трудни по някои точки, но ще се подхожда конструктивно, отбеляза той в изявление.

Френският президент Еманюел Макрон каза по-рано тази седмица, че вратата очевидно все още е отворена, ако Великобритания промени решението си за напускането на блока.

Британското правителство е под натиск у дома, след като премиерът Тереза Мей изгуби парламентарното мнозинство на изборите миналата седмица.

Мей и Дейвис подчертаха, че приоритетите и графикът на британското правителство за излизане на страната от ЕС не са променени след изборите.

Великобритания се нуждае от плавен преход при излизането си от ЕС, който да подкрепи работните места и инвестициите, като бъде осигурено ново митническо споразумение с евросъюза, с което да се избягват бюрократичните спънки в търговията, заяви британският финансов министър Филип Хамънд.

По думите му Брекзит означава, че Великобритания ще напусне единния европейски пазар и митническия съюз на блока, но той желае напускане на съюза, което ще подкрепи работните места и инвестициите.

Когато говоря за Брекзит, който подкрепя британските работни места, британските инвестиции и британския бизнес, имам предвид Брекзит, който избягва резките преходи, посочи Хамънд в интервю за телевизия Би Би Си.

Финансовият министър посочи също така, че "не е глух" за това, че гласоподавателите са изморени от орязването на разходите.

На въпрос дали ще продължи с планираното съкращаване на разходите с 3 милиарда британския лири (3,8 милиарда долара) от средствата за местните власти, Хамънд отговори, че ще разгледа отново предложенията на правителството в светлината на резултатите от парламентарните избори, когато обяви следващия си бюджет през ноември.

Правителството цели да превърне бюджетния дефицит на Великобритания, който възлиза на 2,5 процента от брутния вътрешен продукт през миналата финансова година, в излишък до средата на следващото десетилетие.
"Ще разгледаме всички тези неща. Очевидно, не сме глухи. Чухме посланието от изборите миналата седмица. Трябва да видим как ще се справим с предизвикателствата в икономиката, посочи Хамънд.

Разбирам, че хората са уморени от годините на тежка работа за възстановяването на икономиката след големия срив 2008-2009 година. Но трябва да се живее с това, с което разполагаме, посочи той. 

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

20

еврофоб

преди 6 години

Лондон търсел плавен преход. Ако Меркел не беше зубрачка и кариеристка, а политик на място като Хелмут Кол, щеше да ги изгони рязко и с шут. Но тя е безволево мекотело и ще ги остави да доят системата до последно.

19

Анонимен

преди 6 години

Даже и българите , не се подвеждат по популизъм. Освен няколко селянчеетта и пенсионери. ..друг нормален не подкрепя национал кукуригита. Тея как се излъгаха не знам. Явно никой неочакваше и негласуваха.

18

Анонимен

преди 6 години

Супер :). И без това от референдума обедняха заради слабия паунд, сега ще има още сътресения. Цената ще я платят точно тиквите, които гласуваха за брекзит. Вместо поляци, българи и румънци, получават пакистанци, араби и т.н. Путин успя с еднодневната партия юкип да ги бутне. Искренно се надявам един ден англосаксонския свят да си плати, както и хаганатът на север от нас.

fallback