Снимка: БТА
fallback

Китай и ЕС ще създадат съюз, който ще поеме водещата роля в справянето с климатичните промени в отговор на очакваното решение на президента на САЩ Доналд Тръмп страната му да се оттегли от историческото Парижко споразумение за климата, пише британският в. "Гардиън".

Има опасения, че днес Тръмп ще обяви, че САЩ се присъединяват към Сирия и Никарагуа - единствените страни, които отказват да подкрепят подписаното през 2015 г. споразумение за климата. Но Пекин и Брюксел се готвят да обявят намеренията си да увеличат съвместните усилия за намаляване на глобалните емисии на въглероден диоксид, показва съвместно изявление, подготвяно преди срещата на високо равнище между ЕС и Китай, която ще се състои в Брюксел днес и утре. Новият съюз ще заяви, че е решен да води енергийния преход към нисковъглеродна енергетика.

Oще по темата

"ЕС и Китай обединяват силите си, за да продължат с прилагането на Парижкото споразумение и да ускорят глобалния преход към екологично чиста енергия", заявява пред в. "Гардиън" Мигел Ариас Канете, еврокомисар по климата. "Нашето успешно сътрудничество по въпроси като търговията с емисии и екологичните технологии дават плодове. Сега е моментът да засилим още повече тези връзки и да продължим към амбициозни глобални действия за климата", добави той, цитиран от БТА.

Очаква се в съвместната си декларация Брюксел и Пекин да призоват всички страни да спазват Парижкото споразумение и да покажат политическа воля те самите да го спазват. В документа климатичните промени се определят като проблем на националната сигурност, който може да засили социалната и политическа нестабилност, подчертава в. "Гардиън".

САЩ обичат големите коли, големите жилища и мощните климатици, поради което в исторически план са допринесли повече от всяка друга страна за натрупването на въглероден диоксид в атмосферата, което затопля планетата, отбелязва в. "Ню Йорк таймс". Оттеглянето им от споразумението за климата ще бъде тежък удар и може да подтикне и други страни да последват примера им или да променят поетите обещания. Освен това ще означава, че страната с най-голяма и най-динамична икономика се отказва от лидерската си роля в намирането на решение за климатичните промени.

Ако обаче необходимите стоки може да бъдат произведени с помощта на чиста енергия, това може да се окаже икономическата възможност на 21 век и страни като Индия и Китай изглежда все гледат на проблема по този начин. Неотдавнашни анализи показват, че и двете страни са на път да направят повече от обещаното в Парижкото мирно споразумение, отбелязва в. "Ню Йорк таймс".

В исторически план САЩ са допринесли за близо една трета от парниковите газове в атмосферата. Макар че Китай надмина Америка по този показател, Америка носи отговорност за една трета от излишния въглероден диоксид, а на глава от населението един американец носи отговорността за отделянето на близо два пъти повече въглероден диоксид от средния китаец, подчертава в. "Ню Йорк таймс".

На практика САЩ вече са се оттеглили от Парижкото споразумение, отбелязва в. "Вашингтон пост", припомняйки, че през март Тръмп подписа указ, отменящ правилата за борба с климатичните промени, въведени по времето на Обама.

Френският в. "Фигаро" цитира Арно Госман, адвокат, специалист по право в областта на екологията, който посочва четирите възможности, които имат САЩ по въпроса за климата. Ако се спрат на най-простия вариант, САЩ може да не правят нищо, оставайки на масата за преговори и променяйки федералните ангажименти, поети от предишния президент Барак Обама. При този вариант те няма да се сблъскат със санкции.

Тръмп може да накара Сената на САЩ, в който неговата партия има мнозинство, да отхвърли споразумението - но този вариант би отслабил подписа на президента на САЩ и това засяга и самия Доналд Тръмп, отбелязва вестникът.

САЩ могат да денонсират споразумението, но това ще отнеме четири години. Като далеч по-бърз вариант Вашингтон може да денонсира рамковото споразумение за климата на ООН, сключено през 1992 г., с което ще излезе и от последвалите го договори, включително Парижкото споразумение. Макар че тази стратегия ще отговаря на показания от Доналд Тръмп скептицизъм относно климатичните промени, тя ще изолира САЩ на международната сцена, подчертава в. "Ню Йорк таймс".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

36

аман от наркомани

преди 6 години

Днеска засякохме ползване на отровни аерозоли над алпите над водни маси насочени към Балканите.В момента са над Хърватия.вероятно са остро токсични радиоактивни.Да се арестуват виновните веднага вече са кацнали и специалните самолети.. НАвреме предупредихме НАТО за терора с хим трайли радиоактивни ..

35

JJIvanov Geolog

преди 6 години

В МОмента над един милиард автомобили увреждат тежко и завинаги огромни обеми от въздушния океан с включени скенери и фарове денем и нощем,МВР вместо да накаже водачите увреждащи Климата с включени фарове обратно наказва тези които не го увреждат..Нужни са извънредни мерки з а опазване на Земята..Парижкото споразумение е НЕГОДНО Обезпечава безнаказаност на вредителите..STOP HEAD LIGHTS .Белите скенери са радиоактивни и трябва да се сменят с жълти безвредни/наричаме ги ЕЛЕКТРОЖЕНИ.

34

Анонимен

преди 6 години

Ако средната годишна темпетатура се повиши с 2, ще ядем голата опашка. Ако е повече, не знам какво ще ядем. То ледовете започнаха да се топят, явно натам отива работата

fallback