Снимка: архив Reuters
fallback

Най-малко 57 000 компютъра са били поразени от мащабната кибератака, която удари институции, компании и болници в петък вечерта. Това става ясно от доклад на Европол. Според документа близо 100 са държавите, засегнати от виртуалното нападение.

Все още не е ясно кой стои зад разпространението на вируса.

Глобалната вълна от кибератаки през последното денонощие е на "безпрецедентно ниво", пише в доклада на Европол. Атаките изискват сериозно международно разследване за идентифициране на виновните, посочва агенцията.

Oще по темата
Близо 100 държави са били засегнати от голямата кибератака, която блокира работата на фирми и държавни институции. Най-малко 57 000 компютъра по целия свят са спрели и на екрана се е появил голям червен надпис, съобщи "Нова телевизия".

Съобщението представлява искане за откуп - да бъдат изпратени между 300 и 600 щатски долара на извършителите, за да започне компютъра да работи нормално отново. Злонамерената програма се казва "WannaCry" (Искаш ли да плачеш ).

Глобалният мащаб на атаката накара финансовите министри на държавите от Г7, които се събраха в Италия, да обсъждат евентуалните контрамерки.

Хакерската атака засегна най-различни институции. Голям проблем предизвика във Великобритания, където се срина компютърната система на общественото здравеопазване. Стотици пациенти бяха върнати от болници и клиники.

Испанският телеком "Телефоника” също обяви, че компютърната им система е атакувана, но твърди, че не са засегнати отделни клиенти. Според една от фирмите, разработващи антивирусни програми за компютри, най-масово хакерите са ударили компютри в Русия и Украйна.

Експерти твърдят, че хакерите са използвали софтуерни инструменти и тактика разработени от американската Агенция за национална сигурност. Хакерите вероятно са откраднали кодовете и сега прилагат атака с т.нар. вирус-изнудвач с цел финансова изгода.

Най-вероятно ще има поражения и за България.

Атаката удари силно и автоиндустрията.

Производствени мощности на автомобилната компания "Рено" във Франция и Словения спряха в събота вследствие на световната кибератака, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Прекъсването на производствения процес е било "част от предпазните мерки, предприети за спиране на разпространението на вируса", съобщиха от ръководството.

Кибератака, насочена срещу цялата автомобилостроителна група Рено, е блокирала производствения процес и във фабриката на Дачия в румънския град Миовени, която е част от френската група, съобщава информационният сайт Зиаре.

Работниците, които отишли на работа тази сутрин, били върнати по домовете си, след като били информирани, че производството е спряно поне за днешния ден.

Няколко часа по-късно официални представители на Дачия потвърдиха, че е извършена информационна атака и заявиха, че са взели мерки за предотвратяване на разпространението на проблема. Те уточниха, че е създаден кризисен щаб, който ще оцени ситуацията.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

29

Ангел

преди 6 години

На същия принцип работят и спам мейлите които ви пълнят пощата.Отваряте някакво писмо защото пишело че е важно.Кликата на файла и компа ви забива.Никакъв файл не можете да отворите,след това на екрана ви излиза съобщение да платите 300-400 $ и всичко ще се оправи.Това ми се случи преди 5 години още ,но нямах нищо ценно в компа.Само порно,филми и игри.Преинсталирах го и си взех урок да не отварям непознати мейли!

28

Анонимен

преди 6 години

WannaCry използва уязвимост в операционната система Windows, която се смята за разработена от Агенцията за национална сигурност NSA, която стана публично достояние миналия месец.

27

Анонимен

преди 6 години

вие провеждайте каквото искате и където искате. Някой друг обаче си пълни сметката с $$$$ а вие лапкайте мухитепоздрави от сидней,Ав$тралия!!

fallback