Снимка: архив, Reuters

Европейската комисия обяви днес амбиция ЕС да пренапише световните икономически и социални правила в своя полза, така че и обикновените граждани да почувстват ползите от глобализацията.

"Европа трябва да пренапише световните правила, така че свободната търговия да се превърне в справедлива търговия, а глобализацията — в устойчив процес, работещ за всички европейци", заяви първият заместник на Юнкер Франс Тимерманс при представянето на нова визия за отношението на Европа към останалия свят днес в Брюксел.

Според него неразбирането на последствията от четвъртата индустриална революция е една от причините за разцвета на национализма и изолационизма и за засилената конфронтация по света.

За разлика от антиглобализма, изповядван основно от леви партии, Еврокомисията смята, че глобализацията е избавила от бедност милиони и е позволила бедни държави да догонят по-богатите. Отчита се обаче, че тя е причината за затварянето и изнасянето на много производства от континента и за оставащата висока безработица.

Ако Европа успее да поеме юздите на глобализацията, ще й остане време да се съсредоточи върху образованието, което според Брюксел финансово трябва да е най-големият приоритет на всяка държава-членка, която иска да даде шанс на своите граждани да устояват в променящия се свят.

Еврокомисията смята, че протекционизмът ще задълбочи разделението на бедни и богати в ЕС и затова предлага да се насърчават търговията и отварянето на икономиките към света.

Икономическият зам.-шеф на Европейската комисия Юрки Катайнен коментира критично предложението на новоизбрания френски президент Емануел Макрон "Купете европейското", което цели да накара потребителите да предпочитат европейските стоки пред вносните.

"Не знаем какво точно ще предложи Макрон, но ако идеята е квоти, с които публичните власти да трябва да купуват европейски стоки и услуги, независимо от качеството или цената им, това не се вписва в европейските принципи за обществените поръчки, които защитават интереса на данъкоплатците", заяви Катайнен.

Според Брюксел глобализацията може да носи ползи, ако е правилно управлявана. Тя даже можело да се моделира според интереси и ценности.

Еврокомисията смята, че солидни социални политики, модерно и достъпно образование, прогресивни данъци и инвестирането в иновации ще намалят неравенствата в Европа и ще я направят по-влиятелна в света. Косвено документът показва, че Брюксел няма намерение да премахва кохезионните фондове, а да ги модернизира и да ги насочи към най-уязвимите региони.

В международен план, според Комисията, ЕС трябва да се договори с най-големите икономики в Г-20 за еднакви условия за конкуренция, давайки отпор на вредни и нелоялни практики като укриването на данъци, държавните субсидии и социалния дъмпинг, както и за многостранен инвестиционен съд срещу държави или компании, използващи нелоялни практики. Според Катайнен съгласие в Г-20 ще наложи и в ЕС тези правила, срещу които част от държавите членки сега се съпротивляват.

Документът за глобализация е втора разработка върху предложените от Юнкер на 1 март 5 сценария за бъдещето на Европа след напускането на Великобритания. Еврокомисията вече изложи вижданията си за функционирането на трудовите пазари и социална политика, които включват общи минимални стандарти за закрила на работещите.

Визията за глобализацията ще се обсъди в страните членки и в Европарламента, а Юнкер ще обяви окончателните си инициативи по нея в годишната си реч "За състоянието на Съюза" през септември.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase