Снимка: БТА
fallback

Дори само насрочването на референдум за връщането на смъртното наказание в Турция ще означава край на преговорите за влизането й в ЕС. Това заяви днес говорител на шефа на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.

"Преминаването от реторика към действие ще е ясен знак, че Турция не иска да е член на европейското семейство", заяви говорителят.

Oще по темата

Той нарече въпроса за смъртното наказание "най-червената от червените линии" за преговорите, които Турция води за влизането си в ЕС от 2005 г. "Дори няма да обсъждаме такава възможност", категоричен беше говорителят на Юнкер.

Той подчерта, че ЕС е категорично против смъртното наказание и че това е един от основополагащите принципи на Съюза и "символ на Европа по света".

Говорителят призова противниците и поддръжниците на промяната на държавно управление от парламентарна към президентска република в Турция, да проявят въздържаност.

"Насърчаваме Турция да се върне към ЕС, а не да се отдалечава още повече и по-бързо от нас", заяви говорителят на Жан-Клод Юнкер.

Властите трябва внимателно да подберат следващите си стъпки, като се стремят към възможно най-широк национален консенсус, посочи говорителят, като се позова на малката разлика и широкообхватните последици от референдума в неделя.

Европейската комисия призова турските власти да разследват съобщенията за нарушенията на изборните правила, установени от международните наблюдатели от ОССЕ.

Наблюдателската мисия обяви, че референдумът е проведен при по-ниски от международните стандарти. Цитира се и решението да се броят и неподпечатани от изборните секции бюлетини.

Председателите на Европейската комисия Юнкер и на Европейския съвет Доналд Туск до момента не са последвали примера на американския президент Доналд Тръмп, който се обади на Реджеп Ердоган, за да го поздрави за резултата от референдума.

Междувременно европейските либерали се присъединиха към социалистите в Европарламента в искането за прекъсване на преговорите за членството на Турция в ЕС. За разлика от евросоциалистите, които искат европейската перспектива на страната да бъде отнета, след като конституционните промени бъдат приети, либералите настояват това да се случи незабавно. Техният лидер Ги Верхофстат настоява ЕС да преосмисли изцяло отношенията си с Турция.

Най-голямата парламентарна група в Европарламента - на ЕНП засега не е излязла с официална позиция, но нейният водач Манфред Вебер заяви в Туитър, че "референдумът е исторически прелом" и че "Турция е отстъпила от демокрацията и върховенството на закона".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

32

ОСМАН

преди 7 години

ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ Е ЕДНА ИЗМИШЛЬОТИНА.БЪЛГАРИЯ СТАНА ЧЛЕН НА ЕС 2007 ГОДИНА .УМИРА ОТ ГЛАД.ЕРДОГАН ЗА 12 ГОДИНИ СЪБУДИ ЗАСПАЛАТА 100 ГОДИНИ ИМПЕРИЯ.ИМПЕРИЯТА ОТВРЪЩА НА УДАРА.КРЪСТОНОСЦИТЕ ЩЕ СИ ПЛАТЯТ ЗА ИЗВРАЩЕНИЯТА ПОСЛЕДНИТЕ ГОДИНИ.КОЛЕЛОТО СЕ Е ЗАВЪРТЯЛО.НОВИЯТ СВЯТ ЩЕ СЕ ПРОМЕНИ .НОВИЯТ СВЕТОВЕН РЕД ЗАПОЧНА ОТ КРИМ.ЩЕ СЕ ПИШЕ НАНОВО.ГОСПОД ДА НИ ПОМАГА.....

31

karmiziharti

преди 7 години

uuuf, eu mai ste se moli 50 godini na turcite da vleznat v eu...?!

30

Анонимен

преди 7 години

Do rusofil gurbechiykaMisli za tvoqta kochina v koqto vsqka godina napuskat 500.000 dushi v Germaniq se napalni sas rusnaci koito se prestavqt ra ruski nemci

fallback