Си Цзинпин и Доналд Тръмп. Снимка: БТА
fallback

Срещата на Доналд Тръмп с китайския му колега Си Цзинпин е най-важният дипломатически контакт, който ще бъде установен от американския президент след встъпването му в длъжност. Започващите днес двудневни преговори в Мар а Лаго ще са тест дали двамата мъже - непредвидимият новак в политиката Тръмп и премереният, опитен лидер Си Цзинпин - могат да управляват ефикасно най-важната двустранна връзка на света, пише в. "Ню Йорк таймс".

С отмятането от международното споразумение за климатичните промени, с отказването от ориентираното към Азия търговско споразумение и с призива за съкращаване на финансирането на ООН, Тръмп вече отстъпи лидерството в ключови сфери на Си, който иска да увеличи ролята на Пекин на световна сила и все по-усилено позиционира страната си като съперник на САЩ. Ще бъде катастрофално за Америка и света, ако Тръмп продължи по този път на разтоварване от ангажименти, пише в редакционна статия американското издание.

Има повод за притеснение, че Тръмп не е подготвен да започне може би най-важната връзка с чужда страна през своето управление. Си ще пристигне с изпипан до последния детайл списък с китайски искания; Тръмп, който тепърва трябва да назначи хора на ръководни правителствени постове, отговарящи за Азия, и да направи преглед на политиката към Китай, като че ли импровизира, пише също в редакционна статия в. "Вашингтон пост".

Опасността е, че Тръмп подобно на държавния секретар Рекс Тилърсън по време на неотдавнашната му визита в Пекин може да се подведе по визията на Китай за "нова форма на взаимоотношения между големите сили", допълва изданието.

Тръмп определи Северна Корея като най-неотложния проблем на националната сигурност, след като предшественикът му Барак Обама го предупреди, че Пхенян напредва в осъществяването на целта си да се сдобие с ядрена ракета, способна да порази САЩ, пише в. "Файненшъл таймс". Той заяви пред британското издание, че ще призове Си да окаже повече натиск върху Северна Корея да спре ядрената си програма и че е готов да действа едностранно, ако това не стане. Американски представител каза, че отговорът на китайския президент ще бъде "в известен смисъл тест за отношенията" между Вашингтон и Пекин.

Китайските ръководители бяха шокирани, когато Тръмп скъса през декември с дългогодишната традиция - разговаря с тайванската президентка Цай Ингвен и намекна, че може и да не се придържа към политиката "Един Китай", съгласно която Вашингтон признава единствено властите в Пекин за китайско правителство. Тръмп даде заден ход през февруари в телефонен разговор със Си, но всеки признак на нова промяна в курса ще постави неговия гост в доста неудобно положение, пише "Файненшъл таймс".

Британското издание отбелязва важността на решението Си да бъде приет в Мар а Лаго, а не в Белия дом, защото според вестника това показва каква важност се придава на китайския лидер, особено след като там гостува за три дни японският премиер Шиндзо Абе. И докато Тръмп и Абе изглежда си допаднаха, американските и китайските представители се притесняват как ще се развият отношенията между Тръмп и Си, посочва вестникът.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Анонимен

преди 7 години

китай да заяви на срещата че краят на кравария дойде.всички срещу световния престъпник сащ

13

до свердел

преди 7 години

Китай не е най яркия представител на БРИКС,Китай е шефа на БРИКС,като това е само едно малко клубче на което е шеф.Китай иска да е сила номер едно за това се среща с друга голяма сила.

12

пенко

преди 7 години

Помните ли унижението на Хип-хоп еврейският Обам : Изпрати жена си сама да се "гъ.и" в Китаят/ само и само/ да ги "дръпне" от Русия !?! Трябва да разберат ,че световна еврейска глобализация НЯМА ДА ИМА !!! Жълтият Изток -никога няма да допусне "най-умната гну.на сг.н на света" да ги ЗАРОБИ - както зароби скапаните янки !!!

fallback