Снимка: Reuters

Доналд Туск беше преизбран за председател на Европейския съвет с 27 на 1 гласа. Единствено правителството на неговата родина Полша гласува срещу него, но силите й не стигнаха да му попречи да продължи през следващите 2,5 години.

Туск, който излезе от залата, където европейските лидери заседават в Брюксел, бил повикан обратно след вота и посрещнат с аплодисменти, съобщи високопоставен източник.

Още по темата

Той добави, че след това лидерите преминали към следващата точка от дневния ред, без полския премиер да напусне заседанието. По-рано полски източници съобщиха, че Варшава е готова на всичко, за да блокира Туск, включително да напусне срещата на върха и така да попречи на лидерите да вземат решения, за което е нужно съгласието на всички.

Полша е гласувала и против включването на избора на председател в дневния ред на заседанието, но останалите са го подкрепили.

Преизбирането на Туск слага край на традицията за избор на председателите на Европейския съвет с консенсус – такъв беше събран за двата мандата на белгиеца Херман ван Ромпой, както и за първия мандат на Туск, който тогава беше предложен от цялата Вишеградска група (Чехия, Полша, Словакия и Унгария).

Източникът съобщи, че конкурентът на Туск, полският евродепутат Яцек Сариуш-Волски не е бил допуснат да се представи на лидерите, тъй като, за да могат гости да присъстват на срещата на върха е нужно единодушие, каквото Полша не е могла да осигури.

Преди вота полската премиерка Шидло е обяснила пред 27-те си колеги защо Варшава не желае Туск. Според полското правителство той използва високопоставената си европейска позиция да влияе на вътрешнополитическия дебат в страната, като застава на страната на опозицията. Той се обявил публично за блокирането на бюджета на правителството в Сейма като по този начин дори се опитал да свали правителството.

Доналд Туск беше лидер на "Гражданска инициатива" – най-голямата в момента опозиционна партия в Полша и премиер до идването на власт на евроскептичната дясноконсервативна "Право и справедливост" на Ярослав Качински.

Качински и Туск са отявлени политически врагове и се смята, че оттеглената подкрепа е политическо отмъщение. Вместо Туск правителството издигна неговият съпартиец Яцек Сариуш-Волски, който няма късмет. Той вече има провалена амбиция да стане премиер, да бъде еврокомисар, а сега не успя да стане и председател на Съвета.

Преди началото на заседанието на европейските лидери в Брюксел полския премиер Шидло заяви, че "страните, които не разбират полската позиция, водят ЕС към дестабилизация".

"Човек, който няма подкрепата на родната си страна, не може да бъде президент на Съвета", каза тя.

27-те й колеги, включително България, представена от президента Румен Радев, показаха обратното. За избор на председател на Европейския съвет се изисква квалифицирано мнозинство, а не единодушие.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase