Снимка: Bloomberg TV България
fallback

В минутите след 8 тема в предаването Бизнес старт по Bloomberg TV България с водещ Иван Нончев бе геополитиката и по-конкретно динамиките около латентния конфликт между Русия и Украйна в светлината на започналото изслушване на Киев пред Международния съд на ООН в Хага (в което тя обяви, че Кремъл спонсорира тероризма – бел.ред) . Гост в студиото бе преподавателят по Международни отношения в Нов български университет Георги Проданов.

„Проблемът на Международния съд е, когато има замесена държава, която е член на Съвета за сигурност на ООН. Историята познава доста прецеденти – със САЩ, с Великобритания, със СССР, сега с Русия. Решенията на съда няма как да са по-тежки от едно съдебно решение, което няма кой да изпълни. Изпълнението е от Съвета за сигурност, има редица мерки, в това число и доста крайни, но никога не се е стигало до подобно изпълнение“, обобщи Проданов.

Има такива дела срещу САЩ през 80-те години, срещу Великобритания в началото на 90-те. Проблемът на Международния съд на ООН, както казах, е, че когато има намеса на държава член на Съвета за сигурност, последващите стъпки след едно такова решение са трудни. Вторият проблем е, че той, както всеки съд, трябва да изслуша позициите на всички страни, съответно да събере достатъчно информация, което става чрез различни НПО-та и международни организации. Така че периодът за вземане на решение е доста дълъг“, коментира той.

„Ситуацията около конфликта е традиционно неясна, което води до неясноти до самите намерения на Украйна. На практика тя иска Международният съд да признае неща, които по-скоро са квалификации, отколкото реалност. Фактът, че Украйна поставя като искане Русия да бъде призната в нарушаване на човешките права, в геноцид спрямо кримските татари, в подкрепа на тероризма (тъй като те наричат отцепниците терористи) определено е „пресоляване на манджата“. Най-малкото няма официално понятие за това, какво е тероризъм. В случая не е сигурно, че действията на Русия в Източна Украйна трябва да бъдат квалифицирани като тероризъм“, каза гостът в студиото, добавяйки, че именно трудността за доказване на тези квалификации ще бъде използвана от Кремъл в съдебната му защита. 

Вижте целият разговор

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

Анонимен

преди 7 години

Французский историк Леон Поляков отмечает, что в архиве Государственного департамента США сохранился доклад Бразоля, озаглавленный Большевизм и иудаизм, датированный 30 ноября 1918 года, а также всевозможные сфабрикованные неизвестно кем документы, цель которых состояла в придании достоверности этому докладу. Поляков пишет, что доклад обвинял Шиффа в руководстве группой еврейских революционеров, которые, якобы, 14 февраля 1916 года в Нью-Йорке приняли решение свергнуть царское правительство. Также Поляков утверждал, что в докладе цитировалась фальшивка второй степени специально переработ

14

тя

преди 7 години

Украинците са най- големите убийци! и затова кримчани предпочетоха Русия!

13

Анонимен

преди 7 години

Украинците няма какво да загубят във войната си с Русия. Защитата на отечеството е една справедлива кауза, която обединява народа, така че тежко на окупаторите.

fallback