Снимка: Reuters, архив
fallback

Служители на американското разузнаване се въздържат да дават на президента на САЩ Доналд Тръмп секретни сведения, защото се тревожат, че те може да бъдат разгласени или да се злоупотреби с тях, пише в. "Уолстрийт джърнъл".

Според американското издание, което се позовава на запознати с въпроса настоящи и бивши служители, решението на разузнавачите да не предоставят информация на Тръмп подчертава дълбокото недоверие между разузнавателната общност и президента заради контактите на неговия екип с руското правителство, както и неговата неприязън към разузнавателните служби.

В някои от случаите служителите са решавали да не запознават Тръмп с източниците и методите, които разузнаването използва за събиране на информация, включително за шпиониране на други държави, посочва вестникът.

Тръмп планира да назначи нюйоркски милиардер като ръководен служител, който да прави преглед на американските разузнавателни служби, отбелязва в. "Ню Йорк таймс", като цитира правителствени представители.

Служители на разузнаването се безпокоят, че подобна мярка може да ограничи тяхната независимост и да намали потока от информация, която противоречи на възгледите на президента, изтъква американското издание.

Евентуалната роля на Стивън Фейнбърг се сблъсква със силна съпротива сред разузнавателната общност, която вече е негативно настроена заради критиките на Тръмп срещу нея по време на предизборната му кампания и откакто стана президент.

Назначаването на Фейнбърг на правителствен пост, на който да прави преглед на разузнавателните служби, се разглежда като начин да се вкара доверен на Тръмп човек в свят, към който Белият дом се отнася с подозрение. Служители от разузнаването обаче се тревожат, че Фейнбърг, който има близки връзки с главния стратег на Тръмп Стивън Банън и президентския зет Джаред Къшнър, е подготвян за висш пост в някоя от разузнавателните служби.

По редица въпроси, включително иранската ядрена сделка, ползата от НАТО и подхода към борбата с войнстващия ислямизъм, голяма част от информацията и анализа, предоставяни от американските разузнавателни служби, противоречи на политическите позиции на правителството на Тръмп. Разногласията са най-остри, когато става дума за руския президент Владимир Путин, когото Тръмп хвали, като същевременно отхвърля оценките на разузнаването, че Москва се е опитвала да съдейства за изборната му победа, коментира "Ню Йорк таймс". 

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

32

пенко

преди 7 години

Не мога да усетя и разбера себеси : кеф ли ми е да чета тъпизми /като по -долния 39/ или ми се гади!?!? "Северния морски път" е освободен с "технологии" !? Споменават Рейган ! Що не споменат и Картър -/беше обратната "карта" /! Башкирия и Северния океан ха ! Естествинно е истинските мъже да са пу...фили !!!

31

Анонимен

преди 7 години

Те и съветите така приказваха за Рейгън че бил треторазряден актьор и т.н. ама накрая си спомняме какво стана.Благодарение на технологиите северния морски път е отворен и богатите на петрол кръвни братя в Башкирия вече не зависят от Русия за своя износ.Русия вече не се простира дори до Урал

30

Анонимен

преди 7 години

Не му докладват нищо за източниците и начина на събиране на информация, защото путинофила Тръмп ще ги издаде и поставе в голяма опасност. Що се отнася до съдържанието на разузнавателната информация тя му се предоставя в пълен обем.

fallback