Снимка: архив, Reuters
fallback

Американският президент Доналд Тръмп бе прав да посочи страни членки на НАТО, които не дават достатъчен принос, смята една от балтийските страни, планираща през следващите години да преизпълни поставената от алианса цел за отбранителни разходи, пише Блумбърг.

Достигането на набелязаните 2 процента от БВП за отбрана е от полза за целия западен свят, тъй като чрез това се повишава сигурността, заяви литовският министър на отбраната Раймундас Кароблис. Тримилионна Литва възнамерява да изпълни тази цел догодина и може да я надмине, достигайки 2,5 процента до 2020 г., каза той в интервю в столицата Вилнюс.

"Господин Тръмп беше много прав с изпратеното си послание по време на предизборната кампания, че Европа трябва да инвестира повече в отбрана", каза Кароблис в петък. "Това наистина е сигнал за пробуждане за всички държави от ЕС."

Възходът на Тръмп разтърси американските съюзници от балтийския регион до Украйна, като и на двете места бяха принудени да следят внимателно процъфтяващата хармония в отношенията между новия американски лидер и руския президент Владимир Путин.

В Европейския съвет беше постигнато съгласие миналата година, че държавите от ЕС трябва да се придържат към директивите на НАТО за разходите за отбрана.

Сигурността отново излезе на преден план на фона на разгорелите се стълкновения в Източна Украйна между правителствените сили и подкрепяните от Кремъл бунтовници.

Въпреки намалялото насилие в Авдеевка - украинския град в епицентъра на поредното припламване на продължаващия от почти три години конфликт - боевете продължават. Украинският президент Петро Порошенко разговаря в събота с Тръмп, чието правителство заяви, че е "много обезпокоено" от ескалацията.
"Обстановката в областта на сигурността не ни позволява да се отпуснем", каза Кароблис.

По думите му нуждите на отбраната на Литва "са значителни", като сред задачите, които трябва да се решат, са развитие на инфраструктура, увеличаване на личния състав на въоръжените сили и модернизация на въоръжението. Министерството на отбраната планира да създаде централизирана агенция за покупки във военната сфера с цел да се повиши ефективността. Закупуването на техника поглъща около една трета от военния бюджет.

Освен харчовете може да възникнат и други въпроси за функциите на НАТО, посочи Кароблис. Според него в тях могат да бъдат включени мерки за повишаване на контратерористичния фокус на алианса.

"Вместо да си създаваме съмнения и безпокойства за американското правителство, трябва да работим с господин Тръмп", каза Кароблис. "И на тях са им нужни съюзници."
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

Балканец

преди 7 години

Страх ги е литовците, щото са им я сърбали попарата на "боярищниците". Прави са завалиите.

15

Анонимен

преди 7 години

До Анонимен----------------Тия пък какво толкова се напъват,трябвало им увеличаване на числеността на армията,откъде бе?----------------Прочети за член 5 от Договора за НАТО, преди да пишеш глупости!

14

Анонимен

преди 7 години

Тия пък какво толкова се напъват,трябвало им увеличаване на числеността на армията,откъде бе? Нали са един файтон хора колкото и да се напъват повече хора няма как да съберат.А и да съберат,какво? Руснаците само на марш да минат на 100 метра от границата и ще им изпопадат панелките.

fallback