Доналд Тръмп. Снимка: архив, Reuters
fallback

Свидетели сме на световна национал-консервативна вълна, извела на преден план лидери като Доналд Тръмп в САЩ, Владимир Путин в Русия, Си Дзинпин в Китай, Нарендра Моди в Индия, Реджеп Ердоган в Турция, маршал Сиси в Египет и обхванала мощно Европа през последните две години (Brexit, Виктор Орбан и вишеградци, германската "алтернатива", италианските "пет звезди", опасността от Фрексит). Това се казва в анализ на института "Иван Хаджийски" за глобалната ситуация след изборите в САЩ. 

Промените "горе", в политическия връх, не могат да бъдат разбрани, без да се вземат предвид сътресенията "долу", изразени от масови движения като "Окупирай Уолстрийт!", "Възмутените", "Арабската пролет", коментират експертите.  

След изборите в САЩ съпротивата срещу (нео)либералната глобализация, международния ред, основан на нея, и хаоса, предизвикан от нея, навлезе в нова фаза. Отказ на САЩ от стремежа да бъде едноличен световен хегемон би могъл да създаде условия за по-ниска конфликтност в преход към многополюсен свят, настояват социолозите. 

Победата на Тръмп бе постигната с подкрепа на избиратели, които се чувстват маргинализирани и незащитени от досегашната политика на Вашингтон. Това бе победа на "националните" срещу "транснационалните" интереси на САЩ. 

Според тях посланията на Тръмп противоречат на икономическата глобализация. Тя едва ли може да бъде спряна, но може да промени своята форма, темпове на протичане, отношения между печеливши и губещи. Досега за "алтерглобализация" се говореше от "долу". Новият американски президент има възможност да погледне на този проблем от най-високото място в днешния свят: креслото в Белия дом.
 
В САЩ спечели един до голяма степен антисистемен кандидат, независимо от медийното, финансово и международно преимущество на неговия опонент. Това е пореден сигнал, че механизмите на либералните елити за въздействие върху общественото мнение стават все по-неработещи, твърдят от "Иван Хаджийски".

Съпротивата срещу очертаващия се завой в американската политическа стратегия ще продължи с различни форми на натиск върху новия президент и неговия екип, включително и опити за реванш, блокиране на решения, заплахи за импийчмънт.

Американската демокрация навлиза в рискова фаза.
 
Бъдещите действия на Тръмп, разположени между радикалността на собствените му позиции, необходимия конформизъм със системата и ефектите на конюнктурата, не могат да бъдат цялостно предвидени.
 
След Брекзит, изборът на Тръмп е и поредният удар върху европейския политически естаблишмънт. Допълнителни шансове получават привържениците на националното самозатваряне. В нова светлина попадат и кризите в Украйна и Близкия изток поради това, че гледните точки на Обама и Тръмп значително се разминават.
 
В западния свят има кризата на елитите и масовото несъгласие с политическия естаблишмънт от изминалия четвърт век. Германия на Меркел се очертава като най-значимия световен защитник на либералната глобализация.
 
Отчасти под влияние на кампанията в САЩ българският политически дебат също бе доминиран от конфронтацията Запад–Русия. След избора на Тръмп този конфликт вероятно ще добие ново измерение.

Парадоксът на изборите: стандартният, добре известен, типичен "янки" успя да изрази своите тревоги и надежди чрез нестандартна личност.

Възможна ли е "нелиберална“ Европа?

Събитията в САЩ директно влияят върху Европа. Променя се съотношението на силите вътре в рамките на ЕС в полза на десните и консервативните сили, които логично разглеждат американския резултат и като своя "победа". Достатъчно индикации се виждат за предстояща промяна на отношенията с Русия, допълват социолозите.

По думите им Европа трудно ще се адаптира към новата ситуация с национално-консервативна вълна, която по самата си същност усилва центробежните сили. В ход са цяла поредица вътрешни дезинтегриращи фактори спрямо ЕС в сегашния му вид: Орбан и Вишеградската четворка, възходът на "Алтернатива за Германия" и спадащото доверие в германските социалдемократи, рисковете от предстоящите избори във Франция и референдумът в Италия. На този фон решението на ЕП относно руската пропаганда показва паника, заключават от института "Иван Хаджийски". 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

Анонимен

преди 7 години

Какви са тия глупости къде ги пишете.Какво общо има м/у Си Дзимпин:с възгледите си се доближава до Сталин ,не един път се е присмивал на Горбачов.Маршал Сиси египетски военен направил преврат с/у ,,Мюселмански братя,,/ националиста Путин,бизнесмана Тръмп ,обикновен консерватор Наренда Моди, общото е само м/у Ердоган и Путин

10

Анонимен

преди 7 години

Някой трябва да разруши тази неоЛиберална демагогия на СоросКо!!!!!Либералоглшстите пресякоха всички допустими и недопустими граници на нормалното!Време е за разумен консерватизъм, в противен случай светът ще падне под диктатурата на ЛГТБ-то!

9

Червонец

преди 7 години

Очаквам ръст на цената на петрола, спад на долара и ръст на рублата. От утре.

fallback