Снимка: Reuters

Доналд Тръмп заяви, че обича слабообразованите хора, посочва “Нюзуик”. И това изглежда напълно нормално, предвид факта, че тези хора са “гръбнакът” от избиратели, които дадоха път на Тръмп към номинацията на Републиканската партия.

От изданието обосновават странното развитие на президентската кампания като следствие на мащабна криза в цялата политическа система в Съединените щати. Нестабилността умело е прикривана години наред, но пукнатините вече се виждат – първият явен израз беше възхода на крайнодясната Чаена партия.

В подобна ситуация кандидат като Доналд Тръмп може да придобие ореол на представител на онеправданите и тези, които не получават това, което очакват от системата.

Подобни народни “спасители” могат да имат различни идеологии. Едни се насочват към връщане на идеализирано минало, други залагат на революционни промени за постигане на въображаемо по-добро бъдеще.

Политиката за възраждане на славните времена на Римската империя, прокламирана от Мусолини е пример за първата идеология, Октомврийската революция на Ленин – за втората.

Според експерти тазгодишните президентски избори в Съединените щати имат поне два симптома за излизането от рамките на досегашния политически модел. Първият е успехът на Тръмп в борбата за републиканска номинация. Вторият е изключително оспорваната битка в лагера на демократите, при която на пръв поглед слабата кандидатура на Бърни Сандерс за едната бройка не пресече мераците на Хилари Клинтън за Белия дом.

На пръв поглед именно Хилари е големият печеливш от тези събития, но може и сътресенията тепърва да предстоят.

Катализатор на тези сътресения беше финансовият колапс от 2008-ма година. Хората така и не разбраха действията на политическата класа, която направи всичко, за да спаси алчните банкови институции, поставили на колене не само американската, но и глобалната икономика.

В тези напрегнати времена Доналд Тръмп излезе на политическата сцена с постоянните си твърдения, че Барак Обама е чужденец от Кения, който узурпира президентската власт в САЩ. Твърдения, които би трябвало да бъдат подминати с насмешка от всеки редови избирател. Но…

От началото на кампанията си през юни, 2015-та година, Тръмп насочва вниманието си към слабообразованите представители на долната част на средната работническа класа, които са и най-големите жертви на политиката, водена от елита на двете партии.

Това са хора, които са готови да следват своя нов водач сляпо и безрезервно, защото виждат в него единствената надежда за промяна на статуквото, за връщане на старите времена, когато “злият” капитализъм не ги е задушавал така силно.

Подобно поведение е описано впечатляващо подробно в „Манифест на Комунистическата партия“ на Маркс и Енгелс през 1848-ма година. Германските автори изтъкват, че хората от долната част на средната класа като дребния занаятчия, продавача в магазин, селскостопанския работник се противопоставят на буржоазията, за да защитят собственото си съществуване като част от средната класа. Те са зависими, уязвими и инстинктивно предубедени към всякакъв вид социални промени. Затова и първичната им реакция е да подкрепят този кандидат, които им обещае, че промени няма да има, а ще се търси връщане съм познатото минало, където те имат място в средната класа.

Кампанията на Тръмп е олицетворение на съжденията на великите философи от края на средата на 19-ти век. И американската политическа система изглежда по-уязвима от всякога.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase