Снимка: Reuters
fallback

Премиерът на белгийския регион Валония Пол Маньет отхвърли ултиматума, поставен му от външните министри на ЕС, да свали блокадата за подписването на търговското споразумение с Канада (СЕТА) до петък.

Валонският парламент отказа да даде разрешение на белгийското правителство да подпише договора на 27 септември, което е на път да блокира влизането му в сила. След 6-часови заседания в Люксембург вчера външните министри дадоха срок до петък за разрешаване на проблема под заплахата да бъде отменена срещата на върха ЕС-Канада, на която споразумението трябва да се подпише.

Почти веднага Маньет отхвърли ултиматума, обявявайки пред извънредно събраната комисия по външна политика на валонския парламент, че демокрацията си има процедури и целият им път трябва да бъде извървян.

Oще по темата

Днес той потвърди пред белгийските медии, че остава противник на СЕТА и че единственият начин Валония да я подкрепи е да се отворят отново преговорите по съдържанието на споразумението и то да се промени в желаната от провинцията посока.

След като в последните дни се цитираха различни аргументи, които не позволяват на законодателите да подкрепят СЕТА, Маньет уточни, че най-важната пречка е арбитражният механизъм, чрез който ще гледат споровете между компаниите от ЕС и от Канада. Той не е доволен от уверенията, че в някои случаи страните ще могат да се регулират сами. Остават в сила и опасенията, че белгийските селскостопански продукти ще станат непродаваеми пред по-евтините си конкуренти от Канада.

"Трябва да си дадем още няколко седмици, за да анализираме споразумението, което време си струва, предвид колко ще се промени животът ни след него", коментира валонският премиер пред белгийските медии.

Междувременно икономическият министър на страната Дидие Рейнолдс съобщи, че вчера туитър акаунтът му е бил хакнат и той не е можел да го ползва. Рейнолдс участва в срещата на външните министри от ЕС от името на Белгия. Той заяви, че федералното правителство, както и останалите регионални парламенти на Белгия подкрепят подписването на СЕТА.

Излизащият в Брюксел електронен вестник "Политико" пише днес, че канадският премиер Джъстин Трюдо е дал да се разбере, че ще напише исканите от България и Румъния писма, гарантиращи отпадането на визите, в замяна на белгийското съгласие за СЕТА. София и Букурещ обявиха вчера, че не възразяват по същността на търговското споразумение с Канада, но искат обещанията, дадени на премиерите им от Трюдо в началото на месеца, че визите ще отпадат постепенно от 1 май 2007 г., да бъдат формализирани.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

85

тарикат.

преди 7 години

ЕС = САЩ , е и ?Какво зависи от ЕС ,.....каквото им заповядат от САЩ , а и Канада е под контрола на САЩ .И последното : И Плевнелиев е под контрол на САЩ .

84

Баламосване

преди 7 години

Визите не са толкова от значение за Българския народ, колкото поробващите CETA и TTIP.Ще видите как малки и средни производители у нас бързо ще фалират. Тези споразумения са много по-страшни и засягат МИЛИОНИ ГРАЖДАНИ, отколкото няколко хиляди души да чакат за виза. Разберете, че БГ политиците ни баламосват уж че сме поставяли някакви условия. Условие може да бъде следното: ВСЯКА ДЪРЖАВА ОТ ЕС ДА ИМА ПРАВО ДА НАПУСНЕ СПОРАЗУМЕНИЕТО ПО ВСЯКО ВРЕМЕ АКО ПОЖЕЛАЕ.

83

Българин от Германия

преди 7 години

Браво на Валонците, единствени те се противопоставиха на ЕС диктатурата. Нашите "не възразяват по същност", а за исканията ни за отменяне на визите въобще не се споменава по немските медии. Един 300 хиляден Люксембург (не говоря за белгийската провинция Валония) има по-голямо значение за ЕС отколкото България и Румъния. А Меркел игнорира с насмешка 500 000 протестиращи на митингите миналия месец и се налага по диктаторски, Хонекер подаде оставка 1989 г. при 100 хиляди протестиращи в Лайпциг.

fallback