Доналд Тръмп и Хилари Клинтън. Снимка: Reuters
fallback

Който и да победи на изборите в САЩ, ще наследи войната в Сирия - една от най-сложните и жестоки кризи в света. И Хилари Клинтън, и Доналд Тръмп обаче не представиха цялостен или реалистичен план за справяне с нея, пише Асошиейтед прес.

С окопаването на сирийския президент Башар Асад и съюзниците му Русия и Иран и липсата на признаци, че боевете се приближават към своя край, новият президент на САЩ ще се сблъска с проблем, за който няма окончателно и ясно решение.

Гражданската война, усложнявана от контролирането на ключови райони от "Ислямска държава" и други екстремистки групировки, дестабилизира още повече Близкия изток и се разпростря извън него, с милиони бежанци по цял свят.

Кандидатите за президент Клинтън и Тръмп спорят не за първи път за най-добрия начин за действие.

Тръмп каза, че единственият интерес на САЩ в Сирия е да победи групировката "Ислямска държава", и намекна, че може да остави съдбата на Сирия на Русия и Иран.

"Изобщо не харесвам Асад, но Асад убива "Ислямска държава", каза Тръмп на дебата в неделя. "Русия убива "Ислямска държава". И Иран убива "Ислямска държава". А тези три (страни) се обединиха заради слабата ни външна политика. Сирия вече не е Сирия. Сирия е и Русия, и Иран", продължи той.

Тръмп изрази несъгласие с кандидата си за вицепрезидент - губернатора на щата Индиана Майк Пенс, който миналата седмица заяви, че би подкрепил американска военна операция срещу сирийски цели, за да бъдат защитени цивилните в обсадения град Алепо. Но той не предложи конкретна политическа рецепта за Сирия освен създаване на зони на сигурност за цивилните, бягащи от боевете, за които да плащат арабски държави.

Тръмп обвини президента Барак Обама и Клинтън, докато беше държавен секретар, че са изоставили страната, като не са изпълнили заплахата да бомбардират Сирия, ако Асад използва химическо оръжие.

По този повод Клинтън неправилно каза, че вече не е била в администрацията, когато Обама и после и тя самата, са предупредили Асад, че ще прекрачи "червена линия", ако употреби химически оръжия. Но тя вече не била държавен секретар, когато Асад преминал тази граница, а Обама решил да не изпълни заканата.

На нейния приемник, държавния секретар Джон Кери, се падна задачата да направи крачка назад и да договори споразумение с Русия да притисне Асад да се отърве от останалите обявени химически оръжия. Обама поддържа позицията, че това е било правилното решение, но бе разкритикуван от мнозина, които смятат, че то е подкопало доверието в САЩ.

Клинтън посочи, че от позицията си на първи дипломат е настоявала за по-твърд отговор в Сирия.

"Когато бях държавен секретар, подкрепях и подкрепям и днес забранена за полети зона и зона на сигурност", каза тя на дебата. "Трябва ни някакъв механизъм за влияние върху руснаците, защото те няма да дойдат на масата за преговори за политическо решение, ако не им бъде въздействано."

Проблемът със забранените за полети зони и зоните за сигурност е, че те трябва да бъдат наложени - въпрос, който обезпокои Пентагона, когато това бе предложено за първи път преди четири години, заради необходимите ресурси. Откакто Клинтън стана кандидат за президент, военната намеса на Русия само влоши този проблем.

Русия разположи високотехнологични системи за противовъздушна отбрана в Сирия, които биха направили налагането на забранена за полети зона много по-опасно за САЩ и потенциална причина за директна военна конфронтация с руснаците.

Клинтън каза, че ще преследва лидера на "Ислямска държава" Абу Бакр ал Багдади по същия начин, по който Обама е тръгнал след Осама бин Ладен.

Тя заяви още, че е за продължаване на снабдяването с оръжие на иракските кюрдски сили пешмерга и намекна, че би обмислила разширяване на подкрепата за кюрдските бойци в Сирия, където на терен действа малък контингент американски специални части.

Тя обаче каза, че не би използвала американски пехотни войски в Сирия, тъй като те ще се превърнат в окупатор.

Тръмп разкритикува Клинтън за предложението, въпреки че той изглежда преувеличаваше казаното от нея. "Тя иска да се бие за бунтовниците", заяви той. "Но има един проблем. Дори не е ясно кои са бунтовниците. Така че за какво става дума?"

Когато изтъкна този аргумент, Тръмп застана на страната на Русия, която многократно е обвинявала САЩ в мълчалива подкрепа за "Ислямска държава" и клона на "Ал Кайда" в Сирия чрез подпомагане на някогашни умерени бунтовнически групировки, заинтересовани от провеждане на демократични избори, на които Асад да бъде сменен. Русия твърди, че умерените бунтовнически сили, които САЩ и съюзниците им подкрепят, са се смесили толкова с "Ислямска държава" и "Ал Кайда", че не могат да бъдат разграничени едни от други.

За съседен Ирак Клинтън изрази надежда, че "Ислямска държава" няма да има толкова силни позиции, докато настъпи денят за встъпване в длъжност през януари. Иракското правителство, подпомогнато от САЩ и други страни, ще започне операция за прогонване на групировката от град Мосул тази есен.

На свой ред Тръмп постави въпроса защо Ирак и военни от коалицията разгласяват нападението срещу Мосул. "Защо трябва да казват ще нападнем Мосул през следващите четири до шест седмици?", попита той. "Колко е глупава страната ни?"

Клинтън отвърна, че това е подходяща подготовка. "В момента тече много важно планиране и част от него е да се даде сигнал на сунитите в областта и на кюрдските бойци пешмерга, че всички трябва да сме в това заедно", каза тя.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

18

Анонимен

преди 7 години

ако вещицата бъде избрана за президент войната в сирия няма да свърши през следващите 4 години със сигурност. нито има шанс други войни да свършат, напротив ще започват още.

17

Анонимен

преди 7 години

Руснаците преиграват в Сирия, но да видим кой ще им се радва, когато любителите на масови изтребления се привържат повече към собствените си памперси, отколкото към кръволоците в Кремъл. Или, когато газовите им тръби в Сирия останат празни и окичени с имената на изтребените заради тях.

16

Анонимен

преди 7 години

А за Челси Мезвински две думи няма лиЗаряхте ни с информация за сутиена на вадам ТръмпКажете и за кирливите ризи на вистър Мезвински- свата на милата старица Хоръри и да милиардите, които е гушнал

fallback