Снимка: архив, Reuters
fallback

Русия не е сключвала никакви тайни сделки в хода на изборите за нов генерален секретар на ООН, увери постоянният представител на страната в световната организация Виталий Чуркин, цитиран от ТАСС.

По-рано през деня Съветът за сигурност на ООН официално предложи за поста Антониу Гутериш, като препоръча бившия португалски премиер на Общото събрание на ООН. Очаква се то да избере Гутериш следващата седмица с петгодишен мандат, който ще започне на 1 януари.

През последната седмица в централата на ООН бе широко обсъждана появила се информация, че Русия се е съгласила да приеме бившия върховен комисар на световната организация за бежанците в замяна на поста заместник-генерален секретар по политическите въпроси, който е заеман от американеца Джефри Фелтман, отбелязва ТАСС. Китай на свой ред според същите тези слухове може да получи длъжността заместник-генерален секретар за миротворческите операции, която традиционна е заемана от французин.

Oще по темата

"В хода на дискусиите с различни кандидати, включително с Гутериш, ние проявихме заинтересованост към по-широко представителство във висшите ешелони на секретариата и това не е тайна", отбеляза руският постоянен представител в ООН. "Вече говорихме публично за това от известно време, но не е имало никакви сделки под масата", подчерта той и допълни, че не са задавали никакви преки въпроси, нито са се давали каквито и да било обещания.

"Само Гутериш може да отговори" на въпроса кой трябва да стане първи заместник-генерален секретар на ООН, заяви лаконично Чуркин. В момента постът е заеман от шведа Ян Елиасон.

Руският постоянен представител в ООН призна, че страната му се е озовала в "доста сложно положение" в процеса на избиране на новия генерален секретар на световната организация. Искахме постът да бъде зает от представител на Източна Европа и той да бъде жена, припомни Чуркин. "В същото време трябва да отчетем факта, че имаше и други силни кандидати, и... ние не сме обещавали да блокираме всички, които не са от Източна Европа", отбеляза той. Чуркин допълни, че за тази "праволинейна и честна позиция" на Русия са й признателни както от Източна Европа, така и отвъд нейните предели.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

9

Tret

преди 7 години

Господа....защо се сърдите на хората които отстояват интересите на собствените си дължави и правитства? Кой иска за съюзник, държава чиита правителство не се срамува в прав текст да казва на собственият си народ, че има началници в БрЮксел?..Нали уж ние по конституция сме господарят, а ония 240 са там да ни служат! Ама идат избори...опичайте си акъла! А иначе не е лошо следващият презедент или мин.пледседател да прилича и на Меркел и на Путин и на Тръмп и на Камерън...стига да отстоява България!

8

Анонимен

преди 7 години

"Съветът за сигурност" егати лицемерието, само интереси и игрички в цял свят

7

Анонимен

преди 7 години

ай не лъжи, Всички постоянни членки сте сключили някоя сделчица , там няма случайни работи, оон си е инструмент за войни и размирици

fallback