Снимка: Архив, Reuters
fallback

До 2018 г. Европейският съюз може да създаде собствена армия, твърди източник на "Известия" от Европейската комисия.

В Брюксел се обсъжда формирането на европейска армия, която да осигурява вътрешната и външната сигурност на ЕС, пише вестникът. Според източника му на този етап се проучват общи предложения от министрите на отбраната на Франция и Германия, включително въпросът за създаване на обединена армия. Ако инициативата бъде одобрена, европейски военен блок може да се появи още през 2018 г.

Самото създаване на обединен военен щаб ще бъде важна стъпка. Необходимо е обаче да се определят неговите функции и ниво на автономия - основни фактори, бележещи силата на бъдещата армия, посочва събеседникът на всекидневника.

Много въпроси все още не са решени поради различия в оценките, гледищата и стратегическите интереси на 27-те страни партньори. До 2018 г. се налага да очертаем приоритетите, да означим заплахите и да се разберем какви точно действия да предприемаме и какво ще смятаме за допустимо при използване на военна сила. Не по-маловажен е въпросът как ще се финансират операциите и мисиите, добавя той.

Трябва да бъде защитена шенгенската зона в рамките на бъдещ Европейски отбранителен съюз, заявяват военни експерти от Франция и Германия в документа, подготвен от двамата министри на отбраната. Специалистите предлагат да бъде създаден нов команден център, осигуряващ дейността на военните подразделения, що се отнася до медицинската помощ, координирането на логистичните действия и съвместното използване на военни активи.

Идеята е за целта да се използва днешният Еврокорпус, който изпълнява сега хуманитарни и миротворчески мисии, а също така участва в международни военни операции в сътрудничество с европейски мисии и НАТО.

Основен противник на стремежа към развитие на европейска отбранителна политика досега бе Великобритания поради страховете й от евентуална конкуренция с НАТО. Перспективата за излизане на кралството от ЕС отвори път към по-тясно взаимодействие в отбраната между страните членки, отбелязва "Известия".

Според "Росийская газета" сложен е въпросът дали Евросъюзът има нужда от собствена армия, "за да отслаби зависимостта си от САЩ".

"Балтийските страни - чрез президентката на Литва, вече отвърнаха, че не, защото (тази армия) ще дублира НАТО, и заплашиха да блокират инициативите в тази връзка. Но Германия, Италия и Вишеградската четворка са за създаване на европейска армия.

На срещата (на върха на ЕС тази седмица) в Братислава се очакват горещи дебати по въпроса", добавя московският официоз.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

18

Анонимен

преди 7 години

До питанкатаО, има много сериозни печатни издания, влияещи на европейската политика. "Шарли Ебдо" например. Много сериозни неща станаха след едни техни рисунчици1 А немската преса колко често се дъни! Стигнаха дотам, че изпуснаха Русия от списъка на страните с медали от Олимпиадата. Коректно и джентълменско, нали! Четете руската преса, гледайте телевизиите им! Нищо, че не знаете езици!

17

Анонимен

преди 7 години

Вай, каква стана тая? Трумпп иска Щатите да напуснат НАТО, свлечено.ъзата канцлерини франсето , дето е с най-нисък рейтинг в страната си от ВСВ насам, искат заедно да властват над доминирана от тях армия. А ние къде сме? Чакаме на кого да ръкопляскаме и да се предложим...

16

Анонимен

преди 7 години

И оня с перчема зад океана заедно с лилипута с ботокса на изток ще почнат да се подмокрят! Нека доживеем пак силна европа а не да ни тъпчат пияници и прасета!

fallback