Снимка: Reuters
fallback

Натрупаха се няколко негативни развития в преговорите за TTIP между САЩ и ЕС. От една страна, кандидат-президентската надпревара в САЩ и позицията на Тръмп и Клинтън по този въпрос, а от друга - с потенциалното излизане на Великобритания от ЕС Европа загуби най-силния си поддръжник на Трансатлантическото търговско споразумение. Това коментира анализаторът от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) Тодор Галев в ефира на Bloomberg TV Bulgaria

Голямата заплаха както за САЩ, така и в глобален план не са преговорите за Трансатлантическото сътрудничество, а за партньорството в района на Тихия океан. Заради тези страхове пострадаха преговорите и бъдещето на TTIP, коментира от своя страна преподавателят от СУ доц. Костадин Грозев. 

"Преговорите за TTIP трябваше да произведат резултати преди президентската кампания в САЩ и особено преди престоящите избори във Франция и Германия през следващата година", смята той. 

По думите му в момента сме навлезли в политическо говорене, което до голяма степен обрича преговорите на забуксуване, ако не и на тотален неуспех.

Доц, Грозев поясни, че преговорите се водят по 27 глави, а противоречията са големи, поради което реалните шансове за достигането до споразумение са много малки. 

По-голямата търговска интеграция със САЩ винаги е добър шанс за развитие на България, коментира още Галев. По думите му в периода 2006-2014 българските фирми с американско участие са се увеличили и като брой, и като присъствие.

"Заетите в тези фирми от 11,5 хил. са скочили до 22 хил., докато оборотите са се увеличили почти три пъти - от приблизително 700 млн. евро до над 2 млрд. евро през 2014", коментира още той. 

Вижте повече във видеото на Bloomberg TV Bulgaria 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

Васил

преди 7 години

Основната идея в TTIP e да се "улесни" намирането на пазар на компаниите (щот като че ли нямат цял континент), чрез подсигуряване на пазара в държавите подписали това. Т.е. държавите не могат да откажат, дори и поради да речем забранени съставки в храните например. Така компаниите ще могат да съдят държавите в международен съд, за неустойки, въпреки че е в противоречие със закон.За това има и противоречия, дано ЕС устиска и се наложи, иначе всички ще го ядеме, макар и расло в гъби и памук :)

22

Анонимен

преди 7 години

TRQBVA DA SE PROVALQT USA SA MRYSNA KOCHINA.

21

Учителя

преди 7 години

Щатите са стотина години напред

fallback