Снимка: архив, Reuters

Печатът в Русия коментира въздушния удар срещу джихадистите в Сирия, нанесен вчера от руски стратегически бомбардировачи, излетели за пръв път от иранското летище "Хамадан". Използването на иранска авиобаза ще намали с близо 60 на сто времето, за което руските Ту-22М3 ще достигат целите си - обекти от терористичната инфраструктура в Сирия, пише "Росийская газета".

Довчера самолетите излитаха от руско летище - военните не посочват точно откъде, но има данни, че това е Моздок в Северна Осетия, - после летяха над 2000 километра до Сирия, хвърляха там бомбите си и се връщаха в Русия, напомня московският официоз.

Анонимен военен експерт обяснява за "Независимая газета", че за да носят максимален бомбен товар от Русия, самолетите е трябвало да се дозареждат във въздуха. Иранското летище "Хамадан" обаче е само на 900 км от сирийските им цели, което дава възможност да се увеличи бомбеният запас.

Още по темата

Специалистът е сигурен, че Иран ще снабдява руската въздушна групировка и с високооктанов керосин. Цената му в тази страна е сред най-ниските в света, съответно ще поевтинее и експлоатацията на руските бомбардировачи.

Според източници на "Комерсант" Москва се е разбрала с Техеран без проблеми - въпросът "е бил съгласуван от висшите военнополитически ръководства на двете страни в най-кратки срокове".

САЩ обаче реагираха доста болезнено - снощи говорител на Държавния департамент изрази съжаление, че Москва използва иранска въздушна база, а държавният секретар Джон Кери изрази безпокойство във връзка с това пред руския външен министър Сергей Лавров, допълва вестникът, цитиран в електронното издание "Заголовки".

Споразумението за използване на иранска авиобаза сериозно укрепва военните позиции на Русия в региона и може да превърне Кремъл в главен посредник "за всяко бъдещо мирно споразумение за Сирия", цитира "РБК" Нийл Макфаркухар от "Ню Йорк таймс".

Според руски експерти обаче "Хамадан" едва ли ще стане за летците от Русия втора база като сирийската "Хмеймим".

"За разлика от Сирия Иран е самостоятелна държава и води собствена игра. Не съм сигурен, че договорките за "Хамадан" са дългосрочни", коментира санктпетербургският аналитик Гумер Исаев.

По думите на ориенталиста Русия и Иран действат като съюзници в рамките на сирийския конфликт, но връзките на Техеран със Запада превръщат руските бомбардировачи в обект на пазарлък.

Руски военнодипломатически източници съобщиха, че министерството на отбраната в Москва е поискало разрешение от Иран и Ирак да използва въздушното им пространство за прелитане на руски крилати ракети, отбелязва "Московский комсомолец".

Руското военно ведомство изобщо не крие, че от 15 август тече учение на Каспийската флотилия, в което ще минат бойна проверка редица ракетни кораби, въоръжени с крилати ракети "Калибър" с далечен обсег. Същите, каквито бяха изстреляни от Каспийско море през октомври 2015 г. и вдигнаха толкова шум в цял свят, когато унищожиха в Сирия 11 обекта на групировката "Ислямска държава". А в Средиземно море са на маневри други руски кораби, също въоръжени с "Калибри", се казва в статията.

Налага се изводът, че в най-близко време освен бомбардировките с Ту-22М3 срещу терористите в Сирия руски кораби ще нанесат удари с крилати ракети по терористични обекти в тази страна, прогнозира "Московский комсомолец".
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase