Снимка: Reuters

Днес в румънския град Куртя де Арджеш се състои невиждано от години насам събитие – погребение с пълни държавни почести. В последния й път северните ни съседи изпращат Анна Бурбон-Пармска – съпругата на прогонения през 1947-ма година последен румънски крал Михай.

Анна Бурбон-Пармска става Анна Румънска, след като се омъжва за прокудения крал в Атина година след слагането на край на монархията в Румъния. Тя никога не е била коронована и съответно официално никога не е била кралица. При все това кончината й в болница в Швейцария на 92-годишна възраст се отбелязва с ден на национален траур в Румъния и Молдова, посочва БиБиСи. 

През изминалата седмица последна почит пред кралската особа отдадоха почти всички държавни мъже в Румъния, начело с президента Клаус Йоханис, както и хиляди обикновени граждани. Ковчегът с тялото на Анна Румънска беше изложен в дворци в Синая и Букурещ.

Крал Михай остана в Швейцария и пропуска погребението на съпругата си заради влошено здраве.

От БиБиСи изтъкват, че е доста любопитно защо демократична Румъния отдава такава голяма държавна почит на кралската фамилия, принудена да живее в изгнание от 1947-ма година до падането на комунистическия режим. В крайна сметка Анна почти не говори румънски и става съпруга на Михай, след като той вече е сдал трона.

Отговорът се крие в извънредната популярност на кралската двойка сред румънците и далновидната дипломатичност, която демонстрират двамата и 5-те им дъщери след падането на забраната за влизането им в Румъния.

Идеята за връщане на монархията е слабопопулярна в страната, но в същото време кралското семейство се ползва с най-голямо доверие в сравнение с всички държавни институции.

Принцеса Анна Антоанета Франсоа Шарлот Бурбон-Пармска е родена в Париж през 1923-та година, израства в Дания и бяга в Ню Йорк по време на нацистката окупация на Франция. Тя работи като медицинска сестра преди да срещне Михай на сватбата на Елизабет Втора през 1947-ма година.

Месец по-късно Михай се прибира в Румъния, за да обяви годежа си, но е заставен от комунистите да сдаде трона и да напусне страната. Така се стига до брака в Атина и щастлив семеен живот в изгнание до падането на комунистическия режим.

В хаоса след революцията от 1989-та година, дори възстановяването на монархията изглежда вероятна развръзка в северната ни съседка. Михай се опитва да се върне в родината си година по-късно, но полицията го експулсира обратно.

Прогоненията монарх все пак получава разрешение да се прибере за три дни по Великден през 1992-ра година – над 1 милион души го приветстват. Стреснат от този спонтанен ентусиазъм президентът-социалист Йон Илиеску забранява подобни визити.

По-късно същата година монархисти настояват пред Михай да предяви претенции за трона. Той обаче не предприема такъв ход.

Следващият президент Емил Константинеску възстановява румънското гражданство на представителите на кралското семейство.

Със завръщането си на президентския пост през 2000-та година Йон Илиеску най-накрая склонява да позволи на Михай и семейството му да се завърнат в Румъния и получат обратно някои от имотите си.

Наскоро най-възрастната дъщеря на Михай и Анна сподели пред аудитория в Румънския културен център в Лондон защо румънските граждани се отнасят с такова уважение и доверие към цялото й семейство.

“От 26 години насам аз и моето семейство работим за въстановяване на кралската институция в Румъния с цел връщане на основни човешки ценности като гордост и себеуважение в едно посткомунистическо общество”, заяви принцеса Маргарита.  

И допълва: “Мисля, че хората оцениха нашите усилия. Затова днес румънците гледат към Короната с респект, уважение и надежда”.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase