Снимка: БТА
fallback

Новоназначеният британски премиер Тереза Мей е казала на германския канцлер Ангела Меркел и на френския президент Франсоа Оланд в телефонни разговори, че нейното правителство се нуждае от време, преди да започне преговори за излизането на Великобритания от ЕС, предаде Ройтерс.

Мей е разговаряла с тях, както и с премиера на Ирландия Енда Кени, часове след като пое премиерския пост от Дейвид Камерън, който подаде оставка след референдума от 23 юни за британското членство в Евросъюза.

"В тези разговори премиерът подчерта ангажимента си да изпълни волята на британския народ за излизане от ЕС, - каза говорителка на Мей. - Премиерът обясни, че ние се нуждаем от известно време, за да се подготвим за тези преговори, и изрази надежда, че те ще се водят в конструктивен и позитивен дух."

По-рано снощи президентът на Франция Франсоа Оланд позвъни на Тереза Мей, като я поздрави с назначаването й за премиер и я призова бързо да започне преговорите за изтеглянето на Великобритания от ЕС, съобщи Елисейският дворец. Двамата се договориха да работят активно за развитието на топлите отношения, свързващи двете страни във всички области, се казва в съобщението.

Мей получи назначението си вчера от 90-годишната британска кралица Елизабет Втора. Ройтерс отбелязва, че това е вече 13-ят британски премиер подред по време на нейното дълго царуване. Тя се възкачи на трона през далечната 1952 г.

В първото си телевизионно обръщение като премиер снощи Тереза Мей призова към обединяване на нацията. "Ние вярваме в съюза не само между народите на Обединеното кралство, но и между всички наши жители, между всеки от нас, откъдето и да произхождаме. Това означава да водим борба с наболелите несправедливости", отбеляза тя.

Мей особено наблегна на необходимостта от борбата със социалната несправедливост и обеща, че това ще бъде една от основните теми на премиерството й. "Ако сте се родили с черен цвят на кожата, то ще умрете 9 г. по-рано от останалите. Ако сте чернокож, наказателното съдопроизводство ще бъде по-грубо спрямо вас, отколкото ако бяхте бял", отблеляза тя с горчивина. 

"Правителството, което оглавявам, ще се ръководи не само от интересите на неголям брой привилегировани лица, но и от вашите интереси. Ние ще направим всичко, за да ви предоставим по-голям контрол над вашите собствени съдби", увери премиерът.

Британски наблюдатели отбелязват, че подобно акцентиране на правителството върху решаването на социални проблеми обикновено е характерно за лейбъристите и за политици от левоориентирани партии и движения, но не и за консерваторите, които винаги досега са поставяли на първо място подкрепата за частната инициатива. Мощният социален аспект в политическата програма на Тереза Мей според тях свидетелства за намерението на новия премиер да преодолее колосалния разкол в британското общество, предизвикан от резултата от референдума за членството в ЕС. Победа в него удържаха привържениците на Брекзита с минимално мнозинство: 52 срещу 48 на сто.

Говорейки за Brexit-a, Мей подчерта: "Ние преживяваме важен исторически момент за нашата страна. След референдума ни предстои да преминем през времена на грамадни национални промени. Аз зная,че ние като страна ще приемем това предизвикателство и ще придобием нова, важна и позитивна роля в света."  

Новоназначеният британски премиер снощи обяви ключовите назначения в нейното правителство, предадоха агенциите. Повечето от тях са на водещи поддръжници на успешната кампания за излизане на Великобритания от Европейския съюз, която бе подкрепена от мнозинството британци в референдума на 23 юни.

Само час след като встъпи в длъжност, 59-годишната премиерка започна да обявява имената на новите министри. Опитният досегашен външен министър Филип Хамънд поема финансовото министерство от Джордж Озбърн и така става вторият по важност човек в кабинета.

Озбърн, един от най-ярките привърженици на оставането в ЕС, подаде оставка още по-рано вчера, разсейвайки някои прогнози, че заради авторитета си в бизнес и финансовите среди може да остане в правителството, което трябва да води преговорите за излизане от ЕС.

Наблюдатели отбелязват, че освен като външен министър, зад гърба си Хамънд има още постове като министър на отбраната и на транспорта, което го прави политик с огромен опит. В края на миналата година британската преса го наричаше евроскептик, но той все пак подкрепи лагера на привържениците за оставане в ЕС.

Най-изненадващото назначение бе на бившия лондонски кмет, евроскептика Борис Джонсън. Лидерът на кампанията за Brexit, смятан доскоро за главен претендент за наследник на досегашния премиер Дейвид Камерън, поема външното министерство.

Според Ройтерс това е жест на помирение с цел да се заличат болезнените травми от разкола в партията по въпроса за отношенията с Европа. Самата Мей като досегашен вътрешен министър бе на страната на Камерън в усилията му да запази членството в ЕС.

ТАСС отбелязва, че роденият в Ню Йорк Джонсън до 2006 г. е имал и американско гражданство, но се е отказал от него заради големите си кариерни перспективи в Обединеното кралство. Този политик има не само английски, но и руски, еврейски, швейцарски и турски корени. Неговият прадядо Али Кемал известно време е бил вътрешен министър в Османската империя, добавя ТАСС.

Друга видна фигура от привържениците на Брекзита - Дейвид Дейвис, става държавен министър, който ще води преговорите за "развода" с Брюксел. Промоция получава и досегашният енергиен министър Амбър Ръд, който поема вътрешното министерство от Тереза Мей. Лиъм Фокс пък ще бъде министър на международната търговия.

Единственият ключов министър, който запазва поста си, е военният - Майкъл Фалън. Той също бе противник на развода с ЕС. В близките дни премиерът Мей ще продължи да попълва състава на кабинета си. Според британски медии тя търси баланс не само между досегашни привърженици и противници на Brexit-а, но и между мъже и жени на министерски постове.

След изненадващото си назначение за външен министър на Великобритания, Борис Джонсън каза, че САЩ ще бъдат "начело на опашката", предаде Ройтерс. Така той косвено иронизира изказването на американския президент Барак Обама по време на кампанията за британския референдум относно членството в ЕС. Тогава Обама каза, че Великобритания ще бъде най-отзад на опашката, ако гласува за излизане от Евросъюза.

Репортер на телевизия "Скай нюз" попита Джонсън дали смята да се извини на Обама заради противоречивото си изказване, че "отчасти кенийският" президент има предразсъдъци срещу Великобритания заради "наследствената си неприязън към британската империя". Тогава Джонсън отговори, че Съединените американски щати ще бъдат начело на опашката".

"Ние имаме огромна възможност в тази страна да постигнем голям успех в новите си отношения с Европа и със света, и аз съм развълнуван, че сам натоварен да играя роля за това", добави британският външен министър. (БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

Анонимен

преди 7 години

имат време за какво? - пак нещо искат да прецакат останалите

16

Анонимен

преди 7 години

Тя е 13-ят премиер на Великобритания през царуването на Елизабет II.......Мы тут с друзьями посоветовались и решили что английской королеве пора на пенсию...

15

Атлас

преди 7 години

Време искали тея пакита,-Я МАРШ навън смешници смотани....

fallback